05 Mart 2015 Perşembe

GENELKURMAYDAN HASSA'DA YAKALANAN IŞİD MENSUBU AÇIKLAMASI
H H H H H H H H H H H H H H H
M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B
K K K K K K K K K

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şube'sinden Aşure Etkinliği

Didim’e bağlı Akbük’te Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure etkinliği düzenlendi.Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen aşure etkinliğine, Didim Belediye Başkanı Mümin...

18 Kasım 2013 Pazartesi 14:07
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şube'sinden Aşure Etkinliği
Didim’e bağlı Akbük’te Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure etkinliği düzenlendi.

Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen aşure etkinliğine, Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Akbük Belediye Başkanı M .Erçin Sandalcı, CHP İlçe Başkanı Şavgu Aydın ve yönetim kurulu üyeleri, Akbük Belediye meclis üyeleri, CHP Akbük Belde yönetimi, CHP Didim Belediye başkanlığı aday adayı Mehmet Soysalan, ile Akbük, Didim ve Kuşadası'ndan davetli yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Ev sahipliğini üstlenen, Hacı Bektaş Veli ve Anadolu Kültür Vakfı Akbük Şube Başkanı Okay Gümüş etkinlikte yaptığı konuşmada “Muharrem ayının onuncu günü İslam’dan önceki inanışlar da da kutsaldı. Hz. Musa kendi toplumunu, firavunun şerrinden on muharrem günü kurtardı. Yine on muharremde Tanrı Hz. Adem’in tövbesini kabul etti. İdris peygamber bugün semaya vardı. Yakup peygamber, kuyuya atılan oğlu Yusuf’a bu gün kavuştu. Nuh peygamberin gemisi bu gün Cudi dağında karaya oturdu. Gemide bulunanlar tufandan kurtuldukları için tanrıya şükran borcu olarak gemide arta kalan çeşitli erzakı birbirine katıp çorba pişirdiler. Adına da aşure dediler. Ve her yıl on muharremde aşure pişirerek bunu geleneksel hale getirdiler. İbrahim Peygamber bu gün doğdu. Eyüp peygamber gördüğü işkence sonucu bu gün göğe çıktı. Ve yezid’e boyun eğmeyen Hz. Hüseyin bu gün yanındakilerle birlikte katledildi. Tüm bu olayların sonucunda gerek şükretmek, gerekse matem için oruç tutulmuştur. Tarihsel gelişimi ve felsefesi ile Anadolu Aleviliği evrenseldir. Derisinin kabesi insandır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki haksızlıkların, sömürünün karşısında çığlık olmuş ve olmayı sürdürecektir. Anadolu Aleviliğinin bu devrimci, özgürlükçü demokrat anlayışı, Kerbela’ya, insan kalan Hüseyin’e dayanır. Bu yüzden Muharrem orucu ve Kerbela önemlidir” dedi.

Akbük Türkan Saylan Kültür merkezinde düzenlenen etkinlik, Belediye meclis üyesi aday adayı Ersan Kara ve arkadaşlarının müzik konseriyle devam etti.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2015 Genel Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • E-GAZETEMİZ (GÜNLÜK OLARAK TÜM SAYFALARIMIZI OKUYABİLİRS İNİZ)  - 27 Ocak 2015 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV