Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   AltınGebelik Öncesi Danışmanlık

Tarih: 18-04-2018 08:29:33 Güncelleme: 18-04-2018 08:39:33 + -
Gebelik Öncesi Danışmanlık

Özel Defne Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr Hülya Artuç     Gebelik Öncesi Danışmanlığın faydalarını dile getirdi.

    2006 yılında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından gebelik öncesi bakım ‘önleyici hekimlikten tedavi edici hekimliğe kadar müdahaleleri düzenlemek amacı ile kadın sağlığı veya gebelik sonuçları üzerine potansiyel risk oluşturabilecek biyomedikal, davranışsal ve sosyal risk faktörlerini saptamak ve iyileştirmek olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, iyi bir gebelik öncesi bakım aşağıdaki amaçları da hedeflenmelidir:
    1.    Çiftlerin gebelik öncesi sağlık durumları ile ilişkili tutum, davranış ve bilgilerini iyileştirmek.
    2.    Doğurganlık çağındaki bütün kadınların gebeliğe en uygun sağlık koşullarında başlamalarına fırsat vermek için gebelik öncesi bakım servislerinden yararlanabilmelerine olanak sağlamak.
    3.    Değerlendirmeler sırasında daha önceki gebelik öykülerinde olumsuzluk saptanan hastalarda aynı sorunların tekrar etmemesi için gerekli önlemleri almak ve riskleri en aza indirmek.
    4.    Olumsuz gebelik sonuçlarını en aza indirmek.

    Gebelik Öncesi Danışmanlığın Yararları
    Gebeliğin sonucu tek bir faktör ile açıklamak oldukça zordur, çünkü anneye, bebeğe ve çevre faktörleri arasındaki ilişkiye bağlıdır.
    
    Plansız Gebelikler
    Gebeliğin potansiyel riskleri ve gebeliği önleme stratejileri hakkındaki bilgiler gebe kalmadan önce verilmelidir. Birçok kadın gebe olduğunu fark ettiğinde belli bir süre geçmiş olur. Bu ilk süreden sonraki 1-2 haftada bebeğin omiriliği çoktan oluşmuş ve kalp atmaya başlamıştır koruyucu önlemlerin birçoğu, örneğin omirilik hastalıklarının önlemek için folik asit verilmesi, bu dönemde başlanmışsa etkisizdir. Tüm gebeliklerin yarısından fazlasının planlanmadığı tahmin edilmekte olup, en büyük riskleri bu gebelikler taşımaktadır. Planlanmadan gebe kalan kadınlar genellikle genç, düşük eğitim düzeyine sahip; sigara ve yasa dışı ilaç kullanan kadınlardır ve folik asit desteği almamışlardır. 

    Gebelik öncesi danışmanlık etkinliğinin önemli bir göstergesi istenmeyen gebeliklerin sayısını azaltmadaki etkisidir.
    Kronik Hastalıklar
    1.    Diabet 
    Kan şeker yüksekliği ile anne ve bebek ile ilgili kötü sonuçlar iyi bilindiği için, diabet gebelik öncesi danışmanlığın yararlı olduğu kronik bozuklukların en iyi örneklerinden birisidir. En önemlisi şeker düzeyleri gebelikten önce kontrol altına alınırsa bazı kötü sonuçların çoğunun önüne geçilebilir olmasıdır. 
    
    2.    Epilepsi 
    Epilepsili kadınların bebekleri, hasta olmayanlara karşılaştırıldığında 2-3 kat daha fazla yapısal bozukluğa sahiptir. Gebelik öncesi danışmanlık, genellikle epilepsi ilacının seçiminde tek ve en az bebeğe zararı olan ilacın tercih edilmesini önerir. Epilepsili gebelerin, ek olarak folik asit desteği almaları önerilmektedir. Gebeliğin nöbetsiz geçirilecek bir yıl sonrasına ertelenmesi gebelik sırasında nöbetten kaçınmak için oldukça yararlıdır.
    3.    Diğer Kronik Hastalıklar
Hipertansiyon ( yüksek tansiyon ), böbrek hastalıkları, tiroid ( guatr hastalıkları), astım ve kalp hastalığı olan kadınlar gebelik öncesi danışmanlık alması gereken hasta grubudur. Danişmanlık hizmeti alan bu hastaların 80’i, normal bebekler doğurmuşlar, danışmanlık hizmeti almadıkları daha önceki gebeliklerinde ise bu oran %40’larda kalmıştır. 

    Sonuç
Gebelik düşünen kadınlar gebe kalmadan önce mutlaka bir hekime başvurmalı. Gebe kalmadan 3 ay önce folik asit desteği almalı, genel bir muayene olmalı, varsa kronik hastalıkları ilgili birimlerden destek almalı ve sonra gebelik düşünmeli. 
    


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÖZEL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI