29 Ocak 2015 Perşembe

TRAFİK KAZASI 2 ÖLÜ 10 YARALI - MKÜ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ HAYATINI KAYBETTİ.
H H H H H H H H H H H H H H H
M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B
K K K K K K K K K

Kar Hediği Unutulmaya Yüz Tuttu

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan ve karda yürümeyi sağlayan ''hedik''ler unutulmaya yüz tuttu.Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürü Ruşen Uyanıkoğlu, ''Ağaç ve hayvan yünlerinden yapılan 'hedik' beyaz...

10 Ocak 2013 Perşembe 17:29
Kar Hediği Unutulmaya Yüz Tuttu
Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan ve karda yürümeyi sağlayan ''hedik''ler unutulmaya yüz tuttu.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürü Ruşen Uyanıkoğlu, ''Ağaç ve hayvan yünlerinden yapılan 'hedik' beyaz esaretten kurtulmayı sağlıyor'' dedi.

Hedik sayesinde metrelerce karın üstünde bile batmadan yürünebileceğini söyleyen Uyanıkoğlu, ''Bursa'nın dağ yöresi olan Harmancık, Orhaneli, Keles ve Büyükorhan ilçelerinde hediğin geçmiş tarihlerde kullanımını araştırdık. Harmancık ilçesine bağlı Gökçeler Köyü'ndeki bir vatandaşımızın karla mücadelede hedik kullandığını öğrendik. Hediği olup kullanmayan vatandaşlarımızdan bunları alıp Orman İşletme Müdürlüğü’nde sergiliyoruz'' dedi.

Geçmişte bölge kültüründe hediğin önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Uyanıkoğlu, “Hedik kış şartlarının vazgeçilmez bir aracı olarak kullanılmasının yanında avcılıkta da kullanılıyordu. Geçmişte köy yollarının kapalı olduğu durumlarda köyden ilçeye gitmek için hedikler kullanılırmış. Kışın zorlu şartlarından köylü vatandaşlarımız bu şekilde korunmaya çalışmış'' diye konuştu.

Hediğin ahşaptan yapılan ızgara biçiminde tenis raketine benzediğini söyleyen Uyanıkoğlu, ''Hedik genelde söğüt ve kavak ağacından yapılır. Eğer hediğin daha sağlam olmasını istiyorsanız dişbudaktan da yapabilirsiniz. Ayak tabanının bağlandığı yer ise domuz derisinden yapılır. Bağcık kısımları ıslandıkça genelde gerildiği için keçi kılından yapılır” dedi.

Günümüzde dağcılar ve komandolar tarafından da hediğin kullanıldığını söyleyen Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürü Ruşen Uyanıkoğlu, ''Hedik kullanmanın hiç bir zorluğu yok. Hediği ayağınıza taktıktan sonra tek yapılması gereken ipleri bağlamak ve yürümek. İlk kez giyip yürümeye çalışanlar genelde ayağı açarak yürümeye çalışıyor ve haliyle de zorlanıyor. Hediği günlük hayatta yürür gibi kullanmak en doğru teknik. Çünkü hediğe uygun özel bir yürüme şekline lüzum yok'' dedi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Kırıkhan'ın öncelikli çözülmesi gereken sorunu nedir?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • E-GAZETEMİZ (GÜNLÜK OLARAK TÜM SAYFALARIMIZI OKUYABİLİRS İNİZ)  - 27 Ocak 2015 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV

banner26