04 Mart 2015 Çarşamba

GENELKURMAYDAN HASSA'DA YAKALANAN IŞİD MENSUBU AÇIKLAMASI
H H H H H H H H H H H H H H H
M
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
G G G G G G G G G G
A A A A A A A A A A A A A A A
D D
3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
B B B B B B B
K K K K K K K K K

Başkan Ürgüp, Şeyh Numan Efendi Türbesindeki Çalışmaları İnceledi

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Camii Kebir Mahallesi’nde bulunan Şeyh Numan Efendi Türbesi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.Başkan Ürgüp incelemelerle ilgili yaptığı açıklamada,“Şeyh Numan Efendi Hazretlerinin türbesi...

28 Haziran 2013 Cuma 13:17
Başkan Ürgüp, Şeyh Numan Efendi Türbesindeki Çalışmaları İnceledi
Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Camii Kebir Mahallesi’nde bulunan Şeyh Numan Efendi Türbesi’nde devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Ürgüp incelemelerle ilgili yaptığı açıklamada,“Şeyh Numan Efendi Hazretlerinin türbesi Sivas kültür hayatı açısından olduğu gibi inanç hayatımız açısından da çok önemli birisidir. Sarıhatipzade ailesinin temsilcisi olan bu zat-ı muhteremler aynı zamanda bir seyittir. Şecereleri kayıtlarda ortaya çıkmıştır. Seyit ve ehlibeyt olan aynı zamanda bir şeyh sülalesi olan daha sonraki süreçlerde de Muzaffer Sarısözen’le tanıdığımız Türk kültür hayatına önemli katkısı olan bir ailenin arkada kütüphane yerinin bulunmuş olduğu binayı kaldırdık ama maalesef binayı kaldırdığımızda gördük” dedi.

Sivas'ın kültürel zenginliğinin bir şans olduğunu ve belediye olarak bu zenginlikleri koruma noktasında çok hassas davrandıkları kaydeden Başkan Ürgüp, “Sivas muhteşem bir Selçuklu şehridir. Müslüman Türkleri Anadolu’ya gelip yerleştiklerinde 1190’lı yıllarda Ulu Caminin inşaatını da başlatan bu caminin mütevelli ailesi Sarıhatipzadeler ailesidir. Yani şecereleri bildiğimiz kadarıyla 1450 yıllarına kadar iniyor. Büyük ihtimalle caminin mütevellisi olduklarına göre camiyi kuran aile de olabilirler. Bunlar tarihçilerin konu ile ilgili uzmanların ortaya çıkaracağı şeyler. Biz o kısmından ziyade iki ayrı bölümüyle ilgileniyoruz" diye konuştu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
2015 Genel Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Vermeyi Düşünüyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
e-gazete
  • E-GAZETEMİZ (GÜNLÜK OLARAK TÜM SAYFALARIMIZI OKUYABİLİRS İNİZ)  - 27 Ocak 2015 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV