Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


İ. Mehmet Bilgin


Facebookta Paylaş

KIRIKHANSPOR
Tarih: 24-01-2016 20:29:00 Güncelleme: 24-01-2016 20:30:00


  Kırıkhansporda yeni bir dönem başlıyor. Kulüp yönetiminin olağanüstü kongre kararı aldığı Kırıkhansporda yeni yönetim için arayışlar sürüyor.

     Kırıkhanspor için bir kurtuluş reçetesi olarak görülen genel kurul öncesi kamuoyuyla paylaşmam gereken çok konu var olduğuna inanıyorum.

    Bunların başında Kırıkhansporun bu noktalara gelmesinin temelinde yatan yanlışlıklar…

    Kırıkhanspor para basan değil sürekli para yiyen bir yer konumundadır.  Kulübün sürekli   ve artan bir masrafı var. Buna karşılık,   gelir sadece, TFF  ve İDDİA’dan   gelen  pay miktarıdır. Açıklar yönetici, belediye ve diğer  yardımlarla  kapatılmaya  çalışılır.

     Kırıkhanspor’da   yapılan yanlış transferler  bununla birlikte teknik direktör değişimi yüzünden   maddi açıkları sürekli  artmıştır.  Sezon başında yapılan transferlerin yetersizliği  karşısında her sezon ara transfer döneminde   nerdeyse  takımın yarısından çoğu gönderilip  yapılan transferle yeni bir takım oluşturuluyor.

      Kulübün güçlü maddi imkanı olmaması nedeniyle transferler  futbolcunun kalitesine göre değil, bedeline göre  gerçekleştirilmesi nedeniyle  bu tür  yanlışlıklar yaşandı.   Sadece Kırıkhansporda mı bu tür olaylar yaşanıyor, asla. Her takımda bu tür  sorunlar yaşandığı da unutulmalı.

        Bugün, Kırıkhanspor’da heyecanlı bir süreç yaşanıyor. Yeni bir teknik heyet,  yeni bir yönetim iş başına gelmek üzere.  Pekala  bu değişimler  sorunların bitmesine neden olacak mı? Asıl  soru bu olmalı?

      Kırıkhansporda  yeni yönetim kurulunun,  belediye güdümünde olacağı kesin.  Yani patron Belediye olacak.

      Hacı Kocacık gitti, Belediye gelecek.  Oysaki, Kırıkhanspor başkanlığına  aday olacak bir kimsenin en azından her yıl 150-200 bin lirayı kulübe  hibe etmesi   gerekir. Yine yönetici koltuğuna oturmak isteyenler için de bu bedel  10-20  bin Tl. olmalı. Kulübe işin başlangıcında sıcak  para lazım. Bunu baştan kabullenmek gerek. O koltuğa oturmak kolay  olabilir ama bir bedeli de olmalı.

     Bugün, Kırıkhansporda Hacı Kocacık istenmeyen adam ilan edildi. Oysaki, 4 yıldır bu kişinin kulüpte 700-800 bin Tl. parası kaldı.  Eleştiren insanlar acaba  Kırıkhanspora   kaç kuruş yardım etmiştir. Bugün kaç kişi  bu kadar parayı   verebilir veya  kulüpte bekletebilir. Özellikle, böylesine ekonomik bir sıkıntının yaşandığı  süreçte.   Hacı Kocacık  kulübü iyi yönetememiş olabilir ama bu kulübün maddi yükünü  çekmiştir.

      Ayrıca, Kırıkhansporun bugünkü  duruma düşmesine neden olan yalnızca Hacı Kocacık değildir.  Bazı menfaat  çevrelerinin Kırıkhanspor Başkanlığına getirmek için gayret gösterdiği Veli Özdoğan’da  Hacı Kocacık kadar sorumludur.  Çünkü  yapılan tüm transferler  bu iki isim tarafından gerçekleştirilmiştir.  Veli  Özdoğan, çalışma arkadaşlarına dahi saygı göstermeyen  bir anlayış  içerisinde olmasıyla   iyi bir başkan olması mümkün değildir.   Ayrıca bu sezon başında  yaptığı davranışlarla kulüp içinde adeta başkan rolü üstlenmek istemiş, yönetim içinde  bir bölünmeye  ve çatışmaya neden olmuştur. Böyle bir  kişinin, Kırıkhansporda başkan olması için gayret sarfedilmesi manidardır.   Yöneticilerle olan şahsi kinlerini Kırıkhanspor üzerinden  gidermeye çalışanlara zemin hazırlayan  Özdoğan, Kırıkhanspora  başkan olması halinde  başarıya değil, bataklığa  sürükler. Çünkü,bunu yöneticiliği döneminde bizler açıkça  yaşadık, uzlaştırıcı değil bölücü bir kimliğe  sahip.

         Kırıkhansporun başarılı olması ve bu kötü süreçten kurtulması için  yeni bir  ekip oluşturulmalı. Bugünkü  yönetimden tamamen arındırılmış, maddi  imkanı olan ve spordan anlayan  bir ekip iş başına gelmeli.   Kulüp yönetimi birlik ve beraberlik içerisinde olmalı. Oysaki, Hacı Kocacık  döneminde  bu birlik ve beraberlik sağlanamadı. Herkes her işe burnunu sokar oldu. Yönetimdeki görev dağılımına saygı duyulmadı.  Yöneticilerin çoğu bu nedenle istifa etti.   Çünkü görevlerini yapamaz oldular. Özellikle,  toplantı olmadan alınan kararları    imzalatmak için  karar defteri  elden ele dolaşır oldu.

         Kırıkhansporda iş başına gelmek isteyenlere  tavsiyem şu olacaktır:

Yönetim olarak birlik ve beraberlik içerisinde  olunmalı. Yine, arkadaşlarınızın  görevlerine  saygı duyun, onların görev sahalarına müdahale etmeyin.  Kulübün giderleri  için  elinizi cebinizden hiç çıkartmayacağınızı  unutmayın. Sadece başkan değil tüm üyelerin  bu  maddi  fedakarlık içerisinde  olması gerekir.     Yönetimde konuşulan konuları dışarıya çıkartmayın, dedikodulara müsaade etmeyin.    Yönetim, teknik heyet, futbolcular ve çalışan arasında  bir ciddi köprü olmasına  gayret gösterin. Futbolcuların özel yaşamlarını takip edin. 

     Taraftar gruplarıyla iyi geçinin. Ama aradaki mesafeyi de koruyun. Taraftarların sesine kulak verin. Onlara karşın şeffaf olmaya gayret ediniz.

      İlçe yöneticileriyle iyi geçinin. Onlarla kuracağınız sıcak ilişki, maddi kaynakların artmasını sağlayacaktır.

      Kırıkhansporu  her daim siyasetten uzak tutmaya gayret gösteriniz. Bilinizki, Kırıkhanspora  her partiden gönül veren  insanlar var. Bu nedenle  her partiye  her siyasetçiye  aynı yakınlıkta   olunuz. Siyasetçiler, Kırıkhanspora yakın olmak zorundadır. Kırıkhanspora yardım elini uzatmayan, sahip çıkmayan her siyasetçi kaybetmeye  mahkumdur.

      Sporseverlerin gözü ve kulağı 13 Şubat gününe çevrildi.  Tarihi bir günün ne doğuracağını hep birlikte göreceğiz. Ancak o süreçten önce, daha önce yaşanan sıkıntıları  gündeme taşıyarak bu hatalardan kaçınılması ve yeni yönetimin bu anlayış içerisinde oluşturulmasına  vesile olmak istedim.

      Başarıdan başarıya  koşan  bir  Kırıkhanspor’a  olan özlemimizin sona  ermesi dileğiyle…

 

ali / 24-01-2016 20:48

Yazdıklarınıza katılmamak elde değil.Tespitleriniz çok doğruFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI