Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


M. Adil Çetin


Facebookta Paylaş

BAHAETTİN KARAKOÇ'A VEFA
Tarih: 10-11-2017 08:01:00 Güncelleme: 10-11-2017 08:01:00


          Kırıkhan Kaymakamlığı ve Kırıkhan Belediyesinin destekleriyle Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği ile Hatay Şairler Yazarlar Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Türk Edebiyatının kıymetli şairlerinden Kahramanmaraşlı Bahaettin Karakoç'un teşrifiyle "Bahaettin Karakoç'a Vefa" etkinliği 06 Kasım 2017 tarihinde saat 19.30'da Kırıkhan'da Şehit Hurşit Uzel İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Etkinlikte Bahaettin Karakoç'un özgeçmişi, şiirlerinden örnekler okundu. Sanatçı Hasan Sağındık tarafından bestelenmiş şiirleri şarkı olarak söylendi. Özellikle geceye iştirak eden Vali Yardımcısı ile iki Kaymakamın BahaettinKaarakoç'a ait şiirleri okumaları ayrı bir renk katmıştır.
Bu etkinlik için hazırlanan broşüre benden de kısa bir yazı istemişlerdi. Ben de bu broşür için aşağıdaki kısa yazıyı yazmıştım.
"Kahramanmaraş'ta görev yaptığım yıllarda, 1988 yılında Dolunay Dergisi'nin Kültür Merkezi'nde düzenlediği Şiir Şöleni'nde Sayın Bahaettin Karakoç'u şiir okurken dinlemiş ve bazı şiirlerini de kitaplarından okumuştum. Çıkartmış olduğu Dolunay Dergisi'ni de biraz takip etmiştim. Karakoç kardeşler Kahramanmaraşlı olup şairdirler. Rahmetli Abdurrahim Karakoç'u da Kahramanmaraş'ta görmüştüm. Yazılarından ve şiir kitaplarından bilirim. Her ikisi de sevdiğim insanlar oldu. Ancak iki kardeş şairin şiirleri farklıdır. Bahaettin Karakoç'la Abdurrahim Karakoç'u ve şiirlerini karşılaştırdığımda şu benzetmeyi ve değerlendirmeyi hep yapıyorum: Bahaettin Karakoç; Türk Sanat Müziği gibi, Abdurrahim Karakoç ise Türk Halk Müziği gibidir.

M. Adil ÇETİN
Araştırmacı-Yazar
İLESAM Hatay İl Temsilcisi"

Bahaettin Karakoç'unbende özel bir yeri bulunmaktadır. 1993 yılında Eskişehir'de eşimle tanıştığımızda evlenme teklifimi Bahaettin Karakoç'un "Giderayak" adlı şiiri ile yapmıştım. Ocak Yayınları'ndan çıkan Kar Sesi adlı kitapta bu şiir şöyledir:

GİDERAYAK

Darboğaz’ın üstü duman
Yüreciğimefilefil
Kuşlar bunalmış dumandan
Bir can gerek cana kefil

Canım olmaya var mısın

Olmasaydın bunca gökçek
Ses kanat vurdu açtı tan
Ruhum arı, sevgim çiçek
Bedenimse bir boş kovan

Balım olmaya var mısın

Çağırır renkli ufuklar
Yeldim yeldim yetemedim
Her işimde bir engel var
Koştuğumu tutamadım

Elim olmaya var mısın

Bu bir düğün okuntusu
Kaderim mektupta ekli
Vakti şaşırdım doğrusu
Sözüm var, yarına saklı

Dilim olmaya var mısın

Ayrılık böyle meletir
Ceylanları sızım sızım
Geleceksen gönül getir
Sen yalnızsın, ben yalnızım

Benim olmaya var mısın

                        Bahaettin KARAKOÇ

     Bu şiiri okuyarak evlilik teklifimi yaptığımda eşim de "Varım" demek suretiyle teklifime olumlu cevap vermişti. Ve mutlu bir yuvanın kurulması böyle olmuştu. Aradan 24 yıl geçti. Buradan Bahaettin Karakoç'a gecikmiş bir teşekkür borcumu ifade etmek istiyorum. Teşekkürler Sayın Karakoç. Mutlu evliliğimi sizin şiirinizle gerçekleştirdiğim için hakkınızı helal etmenizi istiyorum.
"Bahaettin Karakoç'a Vefa" etkinliğini düzenleyenlere, destekleyenlere ve etkinliğe katılım gösteren Bahaettin Karakoç ve şiir sever dostlara teşekkür ediyorum.

Bahaettin Karakoç:
Şair bir ailenin ilk erkek çocuğu olan Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi doğumludur. Gözlerini dünyaya açtığında oyuncaklarla değil kitaplarla karşılaşmıştır. İlköğrenimini sonradan Ekinözü adıyla ilçe olan Celâ köyünde, orta öğrenimini ise Adana-Düziçi ve Ankara-Hasanoğlan Köy Enstitüleri'nde tamamladı. Bu güne kadar devam eden şiirin rüzgârına da bu zaman diliminde yakalandı. 1944 yılındamemurluğa atandı. Kahramanmaraş'taki sağlık kuruluşlarında 32 yıl 8 ay sağlık memuru olarak çalıştıktan sonra kendi isteğiyle emekli oldu.
İlk şiiri 1942 yılında "Yurt Gazetesi"nde yayınlandı ve böylece 75 yıllık sanat macerası başladı.
1962'de Akşam Gazetesi'yle Türk Kadınlar Birliği'nin ortaklaşa düzenledikleri Türkiye çapındaki bir edebiyat yarışmasında hikâye dalında "İsa ile İshak" adlı hikâyesiyle ikincilik ödülü aldı.
1983 yılında KASD (Kayseri Sanatçılar Derneği) tarafından yılın şairi seçildi. 1986 yılında "Bir Çift Beyaz Kartal" adlı kitabıyla şiir dalında Türkiye Yazarlar Birliği ödülünü aldı.
1989 yılında Kültür Bakanlığı'nın tercihi ile Türkiye'yi temsilen Strugua Uluslar Arası Şiir Akşamları Festivali'ne katıldı ve burada bir de tebliği sundu. 1991 yılında Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen münacaat yarışmasında "Beyaz Dilekçe" isimli şiiriyle birincilik kazandı. 1993'de Türkçenin Uluslararası 2. Şiir Şöleni" için gittiği Kazakistan BaşkalasıAlmaatı'da "Büyük Abay Ödülü" ile ödüllendirildi. Ayrıca "UzunağaçKolhozu"nda kendisine at hediye edildi ve Çapan giydirildi.
1997'de Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin açmış olduğu Malatya konulu şiir yarışmasında birincilik ödülü aldı. 1998'de iki aylık "Kültür Sanat ve Edebiyat Dergisi Seviye" (Mart-Nisan 1998) 6. sayısını "Yaşayan Türk Şiirinin Dede KorkutuBahaettin Karakoç" üst başlığı ile; 2003'de "Mefkûre" Dergisi 11. sayısını "Türk Şiirinin Yaşayan Aksakalı" üst başlığı ile Bahaettin Karakoç özel sayıları olarak çıkardı. Aylık fikir ve sanat dergisi Türk Edebiyatı ise Temmuz 2003 tarihli 357.sayısında kapağına şairin fotoğrafını koyarak "Şiirimizin Yüz Akı Bahaettin Karakoç" spotuyla açtığı dosyada ona geniş sayfalar ayırmıştır.
2003'de Türkiye Yazarlar Birliği 25.yıl faaliyetleri yaşayan yazarlara saygı kapsamında "Şehrin Kapılarındaki Şair Bahaettin Karakoç ve Türk Şiirinin Çeyrek Asrı" 2 gün süren (17 Mayıs 2003-18 Mayıs 2003) bir program gerçekleştirdi.
Çeşitli üniversitelerde şair ve sanatıyla ilgili çok sayıda bitirme ve yüksek lisans tezleri yapıldı. Onlarca şiiri yabancı dillere de çevrilmiştir. 2004'de sponsorluğunu başından beri Tarsus Belediyesi'nin yaptığı "Karacaoğlan Şelâle Şiir Akşamları" etkinlikleri içerisinde her yıl bir şaire verilen "Karacaoğlan Onur Ödülü"nü aldı.
Şiir, hikâye ve yazıları Hisar, Varlık Yıllığı, Türk Edebiyatı, Dolunay, Doğuş Edebiyat, Milli Kültür, Kültür ve Sanat gibi yüzlerce sanat edebiyat dergilerinde yayınlandı. Önceleri halk şiirine daha yakın olan şiir anlayışını son dönemlerinde modern tarzla birleştirip kendine özgü yeni bir çizgi ortaya koymayı başardı.
1986 yılında çıkarmaya başlayıp 37 sayı çıkardıktan sonra ekonomik sebeplerden dolayı kapatmak zorunda kaldığı "Dolunay Sanat ve Edebiyat Dergisi" ve ülkenin dört bir yanında kendisini ispatlamış şairlerin katılımıyla 16 yıldır aralıksız gerçekleştirilen "Geleneksel Dolunay Şiir Şölenleri" ile şiiri ayağa kaldırmaya soyundu ve vermek istediği mesaj Türkiye genelinde yayıldı. Kurmuş olduğu Dolunay Yayınları ile de yazarlık ve şairlik damarı olan gençleri edebiyat dünyasına kazandırmayı amaçladı.


Eserleri:

Mevsimler ve Ötesi (1962)
Seyran (1973)
Sevgi Turnaları (1975)
Ay Şafağı Çok Çiçek (1983)
Kar Sesi (1983)
Zaman Bir Beyaz Türküdür (1984)
İlkyazda (1984)
Bir Çift Beyaz Kartal (1986)
Menzil (1991)
Uzaklara Türkü (1991)
Güneşe Uçmak İstiyorum (1993)
Şiir Burcunda Çocuk (Antoloji- H. Özbay ve M. Tatçı ile beraber-1993)
Beyaz Dilekçe (1995)
Güneşten Öte (1995)
Dolunay Şiir Güldestesi (1996)
Leyl ü Nehar Aşk (1997)
Aşk Mektupları (1999)
Ihlamurlar Çiçek Açtığı Zaman
Ay Işığında Serenatlar (2001)
Sürgün Vezirin Aşk Neşideleri (2004)
Ben Senin Yusuf'un Olmuşum (2006)
Barış Çağrısı Şiirleri-Dünya Barışına Çağrı Grubu (2009)

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI