Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


M. Adil Çetin


Facebookta Paylaş

HASSA İLÇESİ'NİN (HATAY) BEŞERİ VE EKONOMİK COĞRAFYASI
Tarih: 24-11-2017 08:35:00 Güncelleme: 24-11-2017 08:35:00


          Üniversiteler, genel manada ilmi çalışmalar yaparken bulundukları il ile de ilgili yayınlar yapmaktadırlar. Doç. Dr. Ahmet Atasoy, Mustafa Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyesi iken Hassa ilçesi ile ilgili yaptığı araştırmayı Uşak Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü öğretim üyeliğine geçtikten sonra kitaplaştırdı. Telefonla görüşmemizden sonra bana bu kitaptan bir tane kargo ile gönderdi. Kendisine teşekkür ederim.

        Doç. Dr. Ahmet Atasoy, daha önce bana Reyhanlı'yla ilgili kitabının ardından Hassa ile ilgili çalışma yaptığını söylediğinde çok sevineceğimi ve tez elden bitirmesini söylemiştim. "Hassa İlçesinin Volkanik Jeomorfolojisi ve Hassa İlçesinin Bitki Coğrafyası" konulu bir konferansına beni de davet etmişti. Ben de bir arkadaşımla birlikte davete icabet ederek Hassa'ya gidip konferansı dinlemiştim.
"Hassa İlçesi'nin (Hatay) Beşeri ve Ekonomik Coğrafyası" adlı kitap, Kayseri'de Tiydem Yayıncılık tarafından 2016 yılında basılmıştır. 212 sayfa olan kitap beş bölümden oluşmaktadır.

           Birinci Bölüm: Araştırma Alanının Yeri, Sınırları ve Coğrafi Özellikleri, İkinci Bölüm: Hassa İlçesi'nin Yerleşme Coğrafyası, Üçüncü Bölüm: Hassa İlçesi'nin Nüfus Coğrafyası, Dördüncü Bölüm: Hassa İlçesi'nin Ekonomik Coğrafyası, Beşinci Bölüm: Sonuç ve Öneriler, Kaynaklar.
Yazarın iletişim adresi: e-mail: ahmet.atasoy@usak.edu.tr, telefon numarası ise 0 505 560 04 63'dür.

        Doç. Dr. Ahmet Atasoy, kitabın Önsöz'ünde şöyle diyor: "Amanos Dağları'nın engebeli bir rölyefi çoğunlukla ormanlarla kaplıdır. Orman içinde yer alan mahalleler çok merkezli bir yerleşme tipi oluştururken, alçak düzlüklerde yer alan mahalleler ise genellikle tek merkezli bir yerleşme tipini oluşturmaktadır. Yerleşmeye müsait araziler kısıtlı olduğu için dağlık kesimlerden alçak kesimlere yoğun bir göç olayı meydana gelmektedir. Bu nedenle nüfusun önemli bir kısmı Antakya-Gaziantep Karayolu'nun çevresinde yoğunlaşmıştır. Böylece yol kenarında birçok belde belediyesi ortaya çıkmıştır. Beldelerin birbirini takip etmesiyle yol kenarında adeta kesintisiz bir yerleşme kuşağı meydana gelmiştir. İlçenin çok merkezli yapısı, ilçe merkezinin büyümesini ve gelişmesini engellediği için Hassa'nın kasaba hüviyetinde kalmasına yol açmıştır.
         Hassa'nın alçak kesimlerinde çok verimli tarım arazileri bulunmaktadır. Bu topraklar üzerinde başta üzüm, zeytin ve nar olmak üzere çok çeşitli tarım ürünleri yetişmektedir. Hatta çok kaliteli üzümler yetiştiği için "Hassa Üzüm Cenneti" olarak nitelendirilmektedir.

        Kitap çalışması arazide uygulanan anket çalışması ile başlamıştır. Geniş kapsamlı olan anket çalışması Hassa Kaymakamlığı ile Hassa Belediyesi'nin desteği ve mahalle muhtarlarının katılımı ile tamamlanmıştır."
Yazar, kitabın başında Özet kısmında da şunu yazıyor: "Bu çalışmada Hassa İlçesi'nin nüfus, yerleşme ve ekonomik özellikleri araştırılmıştır. Hassa, Akdeniz Bölgesi'nin Adana Bölümü'nde bulunmaktadır. İlçenin doğusunda Suriye ile batısında Amanos Dağları uzanmaktadır.

        İlçenin ilk kuruluş yıllarına rastlayan dönemde alçak kesimler kışlaklara, orta yükseklikteki sahalar (400-800 m arası) daimi yerleşmelere ve en üst kuşak ise yaylalara karşılık gelmektedir. Hassa, 35 mahalleden oluşan Hassa'nın toplam alanı 576 km2 olup, nüfusu 54.228 kişiden oluşmaktadır."
        Hassa İlçesi'nin Yerleşme Coğrafyası bölümünde şu bilgiler yer almaktadır: "Coğrafî prensipler doğrultusunda insan ile doğal çevre arasındaki etkileşimi ortaya koyan Beşeri Coğrafya, araştırma sonuçlarını sentezleyerek ortaya koyan bir bilim dalıdır (Doğanay, 2002:11).
       Araziden faydalanmak için insanın doğal ortam üzerinde yaptığı her türlü faaliyet yerleşme anlamına gelmektedir (Tanoğlu, 1954:1).
      Hassa, yerleşme coğrafyası açısından büyük bir kültürel çeşitliliğe sahiptir. Yaylak ve kışlaklar gibi dönemlik yerleşme çeşitliliği banı, pey, oba gibi yerleşme şekilleri ile artmaktadır. Tarım ekonomisine bağlı olarak ortaya çıkan höyük, ümmen, mezra, saylak ve höbür yerleşme şekilleri de kültürel fonksiyona katkı yapmaktadır.

       Hassa ve çevresi tarihi dönemlerde de yoğun yerleşme sahası olarak kullanıldığı için adeta açık hava müzesi özelliğindedir. Bu nedenle Etiler, Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Grekler, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Memluklar, Osmanlılar ve Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın oğlu İbrahim Paşa'nın idaresindeki Mısır ordusu Adana Ovaları'na, oradan da Hassa ve çevresine doğru genişlemiştir (Göney, 1976:95). Bu nedenle yörede sık sık el değişikliği yaşanmıştır.

       Hassa'da yapılan arkeolojik kazılarla ortaya çıkan buluntulara göre Hititler veya Etiler döneminde Hassa'nın Mısır ve Suriye ile ticari ve kültürel ilişkilerin gelişmesini sağlayan bir önemli yer olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Hassa'da zirai faaliyetlere bağlı olarak ortaya çıkan bir diğer yerleşme şekli ise "banı" yerleşmesidir. Amanos Dağları'nın doğu yamacında yer alan yerleşmelerin, Hassa ve çevresinde tarım arazileri bulunmaktadır. Bu yerleşmelerle tarım arazisi uzak mesafeler bulunduğu için kış ve ilkbahar aylarında hayvanlarını otlatmak, barındırmak ve tarım aletlerini koymak amacıyla kullandıkları meskenlere "banı" denilmektedir. (Karaboran, 1985:88)

       Daha önce mevsimlik yerleşme olup, gelişerek daimi yerleşmeye dönüşen banılar; Ardıçlı, Avdil, Comer (Cömher), Demrek Gölü, Gülkent, Haydarlar, İğdeli, Kıraç, Kıranyurdu, Koruhöyük, Küçükger, Sugediği, Çalıbanısı, Toplu'dur."

    Özelliklerini sürdüren banıların başında; Karapınar, Çatalmazı, Ardıçlıören, Mehmetçavuş, Küçükhüseyinbey, Hasanbük'dür. Bu banılar ilkesel özelliklerini halen sürdüren eğrelti yerleşmelerdir. Karapınar Aktepe'ye bağlı bir banı iken, diğer banılar ise Ardıçlı'ya bağlı olan banılardır.

      Arazilerin ekiliş sırasına göre bağ (%31.9), zeytin (%30.9), buğday (%21.1), pamuk (8.0), nar (%2.2), mısır (%1.5), fasulye (%0.8), bezelye (%0.7), kayısı (%0.5), sebze (%0.3), erik (%0.3), çeltik (%0.1), kavun (%0.1), domates (%0.1) ve diğer meyveler (%0.2) tarımına ayrılmıştır." (s. 19, 20, 21, 31, 33, 35)

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI