Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


M. Adil Çetin


Facebookta Paylaş

KIRIKHAN'DA KÜLTÜREL FAALİYETLER
Tarih: 13-12-2017 08:32:00 Güncelleme: 13-12-2017 08:32:00


       Kültürel Faaliyet için Bir Teşebbüs
      Ne zaman birkaç arkadaş bir araya gelsek Kırıkhan'ın, Hatay'ın ve Türkiye'nin sıkıntıları, meseleleri, toplum olarak her geçen gün yozlaşmamız üzerine dertleşiyorduk. 1996 yılındabir esnaf arkadaşımızındükkânındabazı arkadaşlarla birlikte yine böyle bir sohbet sırasında "Hep konuşuyoruz ama bir şey yapmıyoruz. Gelin bir şeyler yapalım" dedik.

     Ne yapabiliriz diye düşündük ve kültürel olarak zaman zaman konularında uzman kişileri getirterek konferanslar verdirmek suretiyle halkımızın aydınlatılmasının, bilgilendirilmesinin bir gereklilik olduğuna karar verdik.

Nasıl Başladı

      Sorumluluk duyan insanların bir şeyler yapması gerektiği, dert yanmaktan öteye harekete geçmek için arkadaşlarla buluşarak bir plan yaptık. Bu işle benim ilgilenmemi istedi arkadaşlar. Daha sonra arkadaşlarla karşılıklı görüşmelere başladık. Tespit ettiğimiz arkadaşların telefon numaralarına ulaştım. Hepsiyle telefonda konuşarak durumu izah ettim.
      Zaman zaman bu topluluğa iştirak edebilecek arkadaşları ziyaret ediyor, hem niyetimizi ve yapmak istediğimiz hakkında bilgilendirme yapıyoruz hem de onların görüşlerini alıyoruz.
Bu ara toplantıyı nerede yaparız diye düşünüyorum. Ön yargıdan uzak, herkesin gelebileceği bir yer olsun istiyorum. Çünkü bazı insanların bazı yerlere bir vesileyle gelmeyeceğini biliyorum.
Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığım Kırıkhan Sağlık Meslek Lisesi'nde Edebiyat Öğretmeni olarak çalışan arkadaşımın ailesinin yerel televizyonu vardı. Öğretmen arkadaşıma durumu anlatarak ofislerinde toplantı yapmak istediğimi söyledim, o da kabul etti ve arkadaşlara toplantı yerini ve saatini bildirdim.

Toplantı

       Görüşmeleri bitirdikten sonra bir gün akşamyerel televizyonun ofisinde toplanıldı. Toplantıya 40 civarında arkadaş katıldı.
       Burada arkadaşlara hitaben bir konuşma yaparak içinde bulunduğumuz durumu izah ettim. Yapmayı düşündüğümüz faaliyetler hakkında bilgiler verdim. Amacımızın bir komisyon kurarak kültürel alanda etkinlikler düzenleyerek insanımızı farklı alanlarda bilgilendirmek, aydınlatmak olduğunu ve başka bir amacımızın olmadığını anlattım.
        Arkadaşlardan bazı sorular geldi. Bunun arkasında kim veya kimler var? Başka amacınız var mı? Niçin burada toplandık? Başka yerlerde olmaz mıydı? İleride bir seçim olsa hangi partiyi destekleyeceğiz? gibi sorulara muhatap olduk. Ben bu soruların hepsine cevap verdim. Öncelikle şahsım olarak hiçbir beklentimin olmadığını, arkadaşlarımın da olmayı düşünmediğini, arkamızda kimsenin olmadığını, sadece burada toplanan arkadaşların olduğunu, hiç kimsenin adına burada olmadığımızı ve her şeyden önce yapmak istediğimiz faaliyetin siyasi bir faaliyet olmadığını, bir dernek, bir vakıf gibi çalışmayacağımızı birlikteliğimizin resmi bir yönünün olmayacağını, burada toplanmamızın sebebinin de herkesin gelebileceği, ön yargıların olmaması adına olduğunu, yapmayı düşündüğümüz faaliyetin bu güne kadar kimse tarafından yapılmadığını ve bunun için de bir ihtiyaç olduğunu ve herkesi kucaklayacak geniş yelpazeli bir etkinlik düşündüğümüzü, seçimlerde herkesin istediği şekilde hareket edeceğini, siyasi bir amacımızın olmadığını izah ettim.
Toplantıya iştirak edenlerin bir bölümünün isteği üzerine ikinci toplantının Kamu Çalışanları Vakfı'nda belirlen tarihte yapılmasına karar verdik.
        Ben işin başından beri düşünüyorum. Oluşturacağımız komisyona kimleri alalım diye. Onbeş gün düşündüm on beş kişiyi bir araya getiremedim. Çünkü komisyon üyelerini öyle oluşturmalıyız ki toplumda bir karşılığı olsun. Yani Kırıkhan'da sevilen, saygı duyulan, işinde başarılı insanlar olsun. Ve yapmayı düşündüğümüz etkinliklere katkı versin. İşin maddi boyutunun yanında, bürokratik, basın, temsil ve emek yönü var. Komisyon üyeleri bu yönleri karşılayabilmeli.
Toplantıyı kararlaştırdığımız günün akşamı Kamu Çalışanları Vakfı'nda toplanıldı. Toplantıya 30 civarında arkadaş iştirak etti. Manzaraya bakarak ben bir adım geride durdum. Zira maksadın gerçekten düşündüğüm gibi geniş çerçeveli, faydalı, verimli ve başarılı olmak değil, basit, iş olsun diye yapılmak istendiğini gördüm. Olay, dar bir bakış açısıyla değerlendiriliyor. Amacımız baltalanıyor. Toplantının sonunda komisyon kurulmasına karar verildi. Ayaküstü onbeş dakikada onbeş isim bir araya getirilerek komisyon oluşturuldu. Benim düşündüğüm hassasiyetler hiç düşünülmedi. Sonunda ben, "Arkadaşlar bu iş burada bitmiştir. Bu komisyon ile hiçbir şey yapılamaz" dedim. Niçin dediler. Ben de "Yapmak istediklerimizle, bu komisyon üyeleri paralellik arz etmiyor. Ben onbeş gün düşündüm on beş kişiyi bir araya getiremedim ama sizler burada ayaküstü onbeş dakikada onbeş kişiyi bir araya getirdiniz. Böyle olmaz, oldu derseniz de bu işler yürümez." diyerek toplantıdan ayrıldım.

Sonuç

       Kurulan bu komisyon hiçbir iş yapmadı, yapamadı. Zira daha doğarken ölü doğmuştu. Ve halisane düşüncelerle yapmak istediğimiz kültürel faaliyetler başarısızlıkla sonuçlanmış oldu. Aradan 21 sene geçti. Bu 21 sene Kırıkhan için çok büyük bir kayıptır.

Yeni Bir Hamle: Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği

       Aradan 21 sene geçtikten sonra 29 Mayıs 2017 tarihinde Kırıkhan Kaymakamlığı ve Kırıkhan Belediyesi'nin destek ve katkılarıyla bir dernek kuruldu. Adı: Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği.Yeri de ne tesadüf ki, 21 sene önce kültürel faaliyetler yapmak için teşebbüste bulunduğumuz günlerde görüşme yaptığımız Dr. Hasan Ayparlar'ın binası. Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği'nin, 21 sene önce bizim yapmak istediklerimizi,hatta daha fazlasını yapmak için kurulduğunu düşünüyorum. Zira Kırıkhan'da kültür, sanat, edebiyat, müzik alanında bir boşluk vardı. Bir ihtiyaçtı. İnşallah gerekli desteği her kesimden görür ve başarılı çalışmalara imza atar. Kuruluşuna destek ve katkı veren, yönetimde görev alan herkesi kutluyorum. Çok güzel işler yapmalarını umuyorum. Yolunuz açık olsun sevgili dostlarım.

       Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği geçici Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:
Hüseyin CELİL (Başkan)
Dr. Hasan AYPARLAR (Başkan Yardımcısı)
Mesut KARAOĞLU (Sekreter)
A. Vasi KÖSE (Muhasip)
Şenol BOLAT (Üye)
Adnan ÖNDER (Üye)
Mehmet ATEŞ (Üye)
Mehmet ATİK (Üye)

        30 Eylül 2017 Cumartesi günü Kanatlı Caddesi'nde Kırıkhan Belediyesi karşısında, Cevher Dudayev Parkı bitişiğinde Dr. Hasan Ayparlar'ın binasının ikinci katında Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği binasının açılışı yapıldı.

22 Ekim 2017 Pazar günü dernek binasında ilk olağan kongresi yapıldı.
Dernek organlarına seçilenler şöyle:

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri:
1. A. Vasi KÖSE
2. Dr. Hasan AYPARLAR
3. Hüseyin CELİL
4. Mesut KARAOĞLU
5. Mahmut ATEŞ
6. Hasan BAYRAKTAROĞLU
7. Adnan ÖNDER

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri:
1. Necmi AFACAN
2. Abdussamet ÇOLAK
3. Zekeriye OKCU
4. Ahmet Melik ÇELİK
5. Filiz ARPACI
6. Muhittin ALACA
7. Hatice KELCE

Denetleme Kurulu Asil Üyeleri:
1. Bestami TEKE
2. Şenol BOLAT
3. Osman KELCE

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri:
1. Ali İRGİN
2. Tahsin KARAKÖY
3. Mehmet ATİK

Yeni Yönetim Kurulu'nun görev dağılımı şu şekilde oldu:
1. Başkan: A. Vasi KÖSE
2. Başkan Yardımcısı: Dr. Hasan AYPARLAR
3. Sekreter: Mesut KARAOĞLU
4. Muhasip: Hasan BAYRAKTAROĞLU
5. Komisyonlardan Sorumlu Üye: Adnan ÖNDER
6. Etkinliklerden Sorumlu Üye: Hüseyin CELİL
7. Etkinliklerde Müzikten Sorumlu Üye: Mahmut ATEŞ
   Komisyonlar ve Sorumlu Üyeler:
1. Resim ve Güzel Sanatlar: Ali İRGİN
2. Müzik:
a) Halk Korosu: Mahmut ATEŞ-Şenol BOLAT
b) Öğretmenler Korosu: Şerafettin ŞEN
c) Halk Oyunları: Mesut KARAOĞLU
d) Bağlama Kursu: Ahmet Melik ÇELİK
3. Şair ve Ozanlar Komisyonu: Adnan ÖNDER-Muhittin ALACA-Mustafa HALİS
4. Tarih, Edebiyat, Coğrafya Komisyonu:
a) Tarih: Dr. Hasan AYPARLAR
b) Edebiyat: Abdussamet ÇOLAK
c) Coğrafya: Zekeriye OKCU
5. Halk Bilimi Komisyonu: Mehmet TOKLUCU-
   Abdussamet ÇOLAK
6. Yayın Komisyonu: A. Vasi KÖSE-Abdussamet ÇOLAK-Mehmet OKCU-Muhittin ALACA
7. Dernek Web Sitesi Sorumlusu: A. Vasi KÖSE

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI