Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


Mehmet Okçu


Facebookta Paylaş

BU KADAR DA KOLAY OLMASA GEREK-2
Tarih: 20-11-2017 08:22:00 Güncelleme: 20-11-2017 08:22:00


    “Tanıdım” demekle tanış olunmuyor… Karşılaştığınız her ortamda sizi fark etmesi,    “Bir şey istemek, bir ihtiyacını gidermek veya bir işini görmek için mi gelmiş acaba?” diye kara kara düşünüp sizden köşe bucak sizden kaçmaması… Bir talebi olur diye sizden gözlerini kaçırmaması… Birbirinizi tanımanın verdiği cesaret ve ortaya çıkan sıcaklıkla; içten bir selam vermesi veya verdiğiniz selamı alabilmesi gerek.
     “ Bildim” demekle alim olunmuyor... Öğrendiklerini yaşantısına aksettirmek…. Yaptığı her işte, söylediği her sözde , attığı her adımda bunu fark ettirebilmek… Yürüyüşünde vakarlı, konuşmasında hikmetli , oturup kalkmasında ise edepli olması… Sözü-sohbetini dinlemek için vakit ayrılan birisi…  Etrafının, “Bir kaç kelam etse de istifade etsek.” Diyen insanlarla sarılması… Bilmenin, bildiklerine inanmanın ve inandıkları ile amel etmenin getirdiği manevi hava ile ; “ağzından çıkan hiçbir sözün havada kalmaması ya da yere düşürmemesi”…. Toprağın altındaki elmasın hiç kimseye faydası olmadığı anlayışıyla; bildiklerini öğretmek için ortamlar hazırlaması, bahaneler üretmesi… “ Çok bilirdi” diye değil de “Ne kadar çok kişinin elinden tutup faydalı insanlar yetiştirdi.” Şeklinde arkasından rahmet okunması... Kısacası, “bildiklerinin” vücudu ile birlikte toprağın altında “çürümeye terk edilmemesi” gerek.
       “Ozanım” demekle güzel şiirler yazılmıyor… Söze aksedenlerin; gönülden geçenlerle, zihinde şekillenenlerin, “yaşadıklarıyla yoğrulmuş” olması... Yazmak için “geldiği  iddia edilen ilhamın” kaynağının “meşru” olması… Bir zamanlar olduğu gibi; “o periye” sadece boğaza nazır yalılarda , kendisini kaybederek  erişilmemesi… Konu seçimi yaparken; ait olduğu toplumun ihtiyaçlarını dikkate alması… Hassasiyetlerini göz önünde bulundurması.. Eğlendirmenin yanında bilgilendirici ve milli-manevi bütünlüğümüzü pekiştirici olması… Kökleri; “yaşanmışlıklara” dayanan, gövdesini; sahip olduğu değerlerle ayakta tutan, yaprak ve çiçekleriyle de; gelecek nesillerin gönül ve zihinlerini süsleyen “bir ulu ağaç”  olması gerek…
        
    “ Kan bağım var” demekle akraba-hısım olunmuyor… Selâyı duyunca; “Nerede neyi vardı, miras olarak neleri bıraktı acaba?” Diye keyiflenmemek… Rahmeti, bıraktığı miras oranında okumamak… “Tüh! Bana da vereceği vardı!? diye hayıflanmamak… Yaşayanların ise; “ üç gün içinde yetişebilirsen” cenazesine şöyle bir uğrayıp geçmemesi... Bilmem hangi milletin icadı ise; bizim buralardaki gibi, üç gün içinde uğradın , yoksa “taziyeden yırtmış” gibi düşünmemek… Hele hele “üçündeki kapanış mevlidinde”, kalabalık gözükmek niyetiyle bulunmamak… Cenaze sahibinin de; “ bizim oraların düğün yemeği gibi” sırf gösteriş kokan ve hiçbir geçmiş adetlerinde de bulunmayan, “kurtulduğuna sevinircesine” o şaşalı törenleri yapmamak... Düğününe; “cepleri ve zarfları dolu dolu gelsinler” diye değil, sofrasında ve neşeli  gününde yanıbaşında olması için davetiye göndermek… Davet edilenin de; eskiden olduğu gibi davet sahibini kırmaması, imkânları ölçüsünde yardımcı olması…- Hiç unutmam, çocukluğumuzda bizim oralarda davet için; yakınlık derecesine göre “okuntuluk” denen; eşarp, atlet, çorap, eteklik kumaş, bardak, kibrit gibi “işe yarayacak” türden eşyalar verilirdi. Daveti alan kişi de, “hak geçmesin” diye düğün evine asla “eli boş” gitmezdi. - Evlenen kızın çeyizine, erkeğin ev kurmasına desteğini esirgememek…. Askere uğurlarken, gencin gözü arkada kalmaması ve çıkacağı gurbette zahmet çekmemesi için cebine harçlık koymak… Sadece bayramları bahane edip; “şöyle bir selamlaşarak” değil, dua almak, kazancına bereket katmak ve en önemlisi de sevgili peygamberimizin müjdelerine erişmek için; “sıla-i rahimi” terk etmemek gerek…(Devamı var)

 

yusuf olgün / 21-11-2017 17:39

Ellerine ve dilinize sağlık efendim.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI