Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


Mehmet Okçu


Facebookta Paylaş

YENİ BİR TABİR“GÖNÜL YAŞI”
Tarih: 11-09-2017 08:27:00 Güncelleme: 11-09-2017 08:27:00


    Hemen baştan belirteyim; “gönlümün ve zihnimin temel menba’larından” olan; “İnsan ve Hayat” Dergisi’nde rastlayıp da ilgimi çeken bu bölümü , defalarca okudum, istifade ettim ve siz okuyucularımın da bundan mahrum kalmasına gönlüm razı olmadı. Buyurun sizler de nasiplenin…
             Yaşla ilgili tuhaf bir tavrı vardır insanların. “Çocuğun büyük göstermesi, yaşlılarımızsa yaşını göstermemesi” tercih edilir. Aynı çifte standart, zekâ yaşı için de geçerlidir. “Küçüklerin zekâ bakımından ileride olması arzu edilirken, yaşlıların gençler gibi dinamik bir zihne ve
hafızaya sahip olması” istenir.            Ya gönül yaşı? Onda da takvim yaşı ve zekâ yaşındaki tezat var mıdır? Vardır tabii… Yaş yaşa benzer, gönül yaşında da vardır, büyümeyi isterken yaşlanmayı kabullenmemek… İşin sırrı da buradadır zaten. “Aynı anda her yaşı birden yaşayabilmek iç âlemde mümkündür”. “Bir çocuk gibi meraklı, bir genç gibi istekli, bir yetişkin gibi mantıklı, bir ihtiyar gibi tecrübeli davranabilmektir hüner”. Gönlünüz bu karmaşayı(!) yaşayabiliyorsa doğru yaşıyorsunuz demektir.
            Âlemin özü olduğunu fark eden insanların iç dünyasında zaman bir farklı akar. Gönül yaşı itibariyle hem çocuk, hem genç, hem yetişkin, hem ihtiyar olanlar derhal harekete geçmeyi de bilirler, bir ömür sabretmeyi de. Yol dikenliyse ufka, zafer uzaksa sefere odaklanırlar. Saate değil işlerine bakar onlar.
            Evliya Çelebiler, Mimar Sinanlar, Şair Nâbîler hâlâ eserleriyle aramızdaysa gönül insanı oldukları içindir. Gönül dünyasında biyolojik saat işlemez. “Yaş ilerler; fakat gönül hiç ihtiyarlamaz”. Beden ferman dinlese de gönül dinlemez. O, kurallara sığmayan sonsuz bir yolculuktadır. Onun azami yaş sınırı yoktur. Dolayısıyla “gönül için yolun yarısı da yoktur”.
           Cesaret, azim, kararlılık… Hepsi gönül işidir. Asıl gençlik gönül gençliği, asıl zenginlik gönül zenginliğidir. Gönülden geçenlere kavuşma zamanı, tek başına ne takvim yaşıyla ne de zekâ yaşıyla ilgilidir. “Başarıda asıl belirleyici olan, gönül yaşıdır.”
             Bundan sonra, nasıl olup da bazılarının diğer insanlardan daha başarılı olduğu sorulduğunda gönül rahatlığıyla “Yaş farkındandır!” diyebilirsiniz. Keşke herkes bu farkın farkına varabilse…
    “İnsanlar arasındaki farklılığı belirleyen, insanın kendi içindeki farklılığıdır.” Zekâ yaşınız, ondan da önemlisi gönül yaşınız (tecrübe ve manevi coşku), takvim yaşınızdan ne kadar farklıysa siz de o kadar farklı bir kişiliğe sahip olursunuz. Gelin, buna yaş farkı diyelim.
    Beden / ten… Kafa gözüyle görülür olması en çok ona yatırım yapılmasına neden olmaktadır. “oğu kimse iç organlarından ziyade cilt bakımıyla, deyim yerindeyse “kaportayla” ilgilenir. Kozmetikle, “estetikle takvim yaşını saklamaya çalışır”.
    Akıl / beyin… Kısa vadeli sınavlar ve rekabet ortamları onun varlığını hatırlattığından ona da az çok yatırım yapılır… Zekâ yaşının takvim yaşından önde gitmesi tercih edilir.
    Ruh / kalp… En önemli olan, “fakat en çok ihmal edilendir”. Gönül yaşına verilen değer “Benim gönlüm genç!” tesellisinden öteye geçmez. “Sınırlı bir hayat için de olsa vücut çalışmayı ihmal etmeyen insanoğlu, sınırsız bir hayat için ruh çalışmayı düşünmez.” Spor için gittiği salonlara para akıtırken, kapıları ardına kadar açık olsa da “ruhunu geliştireceği mekânlara” uğramaz. Hem bedeni hem zihni faaliyetlere zaman ayırırken gönül dünyasını ihmal eder.
    Yaşın ilerlemesi olgunlaşmak demektir. Bununla birlikte gücü YETMEK (takvim yaşı), aklı ERMEK (zekâ yaşı) önemsenir de gönlü OLMAK (gönül yaşı) umursanmaz.
    “Ne diyelim, çok yaşayın. Yaş farkınız açılsın gitsin. Takvim yaşınızla zekâ yaşınız bedeninizden hızlı, gönül yaşınız gönlünüzce büyüsün. Rabbim gönlünüze göre versin ve gönlünüzde olanı hakkınızda hayırlı, hakkınızda hayırlı olana da gönlünüzü râzı eylesin.”

 

Yusuf Olgün / 14-09-2017 12:24

doğru sözler hocamFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI