Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


Mehmet Okçu


Facebookta Paylaş

“KAVURMAYA” KURBAN GİTMESİN
Tarih: 28-08-2017 08:01:00 Güncelleme: 28-08-2017 08:01:00


    Çok şükür; bir önceki bayramda ettiğimiz dualar kabul edildi ki, bu bayrama da erişmiş olduk. Çünkü o bayram günü; bir taraftan canımız kurban olası Mevla’mıza hem tekbirler getirmiş, hem onun rızası için kan akıtmış, hem de “ Yarab! Bizlere; senin uğruna canlar feda edecek imkan, güç ve ömür nasip et!” diye de yalvarmıştık.
    
    Zaten ömür dediğimiz şey de “ Yaratanımızın hudutlarını çizip”, verdiği nimetlerden faydalanmak için “fırsat tanıdığı” zaman dilimi…  Bu aleme gelmemizin asıl sebebi de; tüm ruhların yaratıldığı vakit; “ Ben sizin rabbiniz değil miyim?” sorusuna istisnasız “ evet” dememiz…  Yani,“kullukta kusur etmeyeceğimize dair” söz vermemiz değil midir? Böyle olduğuna göre;ruhumuz bedenimizle buluştuktan itibaren, bu imkanların karşılığı olarak, sevdiğimiz bir şeyleri feda etmek gerekmez mi?
    
    Dünyalık basit bir işimiz görüleceğinde veya görüldüğünde bile karşımızdakine “ elleri dolu dolu giden”...  Gurbette veya yanı başımızda; yeni bir evlada, araca, eve veya bir şeylere kavuşan dostumuza, komşumuza ve tanıdığımıza güzel hediyeler alan bizler… Tam karşılamasa  da… Mevla’mızın “ yerine geçerli sayacağı” canlardan kurban etmekte neden tereddüt geçiririz ki?
    
    İşin fıkıh boyutunu, asıl uzmanlarına bırakmak gerekirken; okuduklarım, dinlediklerim, öğrendiklerim ve en önemlisi de gözlemlediklerim beni bu satırları yazmaya zorladı. Zaten anlatacaklarım da; yüce sevgilimizin hem sözleri hem de yaptıklarından öteye gitmeyecektir. Mesela; daha dünyaya geldiğinden itibaren “ can nimetine şükür olsun diye”, ilk yedi gün içinde “ akika kurbanını” hiç aksatmamışlar.  Sefere, kazaya çıkacakları zaman veya “ hayırlı olacağına inandıkları” her işin öncesinde kurbanlar hediye etmişler. Tabii, “maksat hasıl olunca da” ayrıca şükür niyetine aynı şekilde kurbanlar kesmişler.
    Yapılan uygulama ve yaşananlardan, acizane çıkardığım bir netice var ki; mana alemimizin ve rehber edindiklerimizin, kurban konusunda çok hassas olmaları... Bunları hiç aksatmamaları... En ilginç geleni de; “ işim gerçekleşirse” diye şart koşup nezretmeden,yani işin evvelinde kurban kesmeleri...İmkan varsa, “ işleri olumlu  neticelendiğinde”  de ayrıca aynı şeyi yapmalarıydı…
    Bildiğiniz gibi; vakti geldiğinde, gerekli şartları taşıyan her Müslümana; “ canına bedel olarak”, şartları taşıyan hayvanlardan kurban etmek vacip kılınmış, emredilmiştir. Yine burada da manevi önderlerimiz; “ bir sene içerisinde ödeyebilecek”  her bireyin,“bu ibadetin sevabından mahrum kalmamalarını” tavsiye etmişlerdir. Günümüz imkânlarını düşündüğümüzde, bunun pek de zor olmadığı ortadadır. Keseceğimiz kurbanım nasıl paylaşılacağını bildiğiniz için, ayrıca bahsetme ihtiyacı duymadım.
    İyi niyet, bin bir heyecan ve zahmetle kesmeyi düşündüğümüz kurbanlarımızın “kabul olması”  en önemli husus olsa gerek. Yüce Dinimizde çok önemli bir kural vardır, bunu defalarca duymuş olmalısınız: “Ameller niyetlere göredir.” Yani düz mantıkla;  neye niyet etmişseniz, gayretlerimiz o yönde olacaktır.
    Etrafta çokça gördüğüm, duyduğum ve her kurban mevzusu açılan ortamda yüz ifadelerinde rastladığım şu gerçeği de belirtmeden geçemeyeceğim. Sanki bir senedir; hiç “mangal yapmamış”, “ızgara ateşlememiş”,“kavurma pişirmemiş”; ne bileyim “hiç ettüketmemiş”… Oruçlunun iftarı beklediği gibi bekleşen…. “Bencilliğin ve ziyafet arzusunun tavan yaptığı” sözler, ifadeler... “Kilosundan, büyüklüğünden ve semizliğinden” başka hiçbir şeyin bahse konu olmaması... Ve…Neredeyse “ benim kurban seninkini döver” seviyesine gelen mukayeseler…
    
    Ne dersiniz? Bu güzel niyetler… Bu kadar masraf, bu kadar zahmet;  yiyeceğimiz üç şiş kebaba, bir tabak kavurmaya kurban gidip de heder olmasın…Mevla’m niyetimizi düzeltsin…

 

Yusuf Olgün / 14-09-2017 12:28

efendm uzun zamandr yine okuyucusuyla buluşan mehmet hocam Adanaya Kavurmaya beklerim efendm.; Veya kebapFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI