Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


Mehmet Okçu


Facebookta Paylaş

KAYBETTİK DE FARKINDA MI DEĞİLİZ?
Tarih: 27-11-2017 10:12:00 Güncelleme: 27-11-2017 10:12:00


              Etrafıma dikkatlice bakınca, yaşananları görünce, ilginç olaylara şahit olunca ve kitaplar karıştırıp okuduklarımda;Aliya İzzetbegoviç'in şu sözüne sık sık rastlayınca; düşünmeden, hüzünlenmeden ve yazmadan geçemedim. “Savaş; ölünce değil, düşmana benzeyince kaybedilir.” Rahmetli bu sözü öyle bir zamanda söylemiş ki; sahiden topun, tüfeğin, silahların üzerlerine yağdığı bir an… Toplu ölümlerin kırıla gittiği, mezarların makinelerle açıldığı, cinsiyetine bakılmaksızın nüfusun yok edildiği bir mekan…

    Yüce dinimizle birlikte; bilginin yayılması, tekniğin geliştirilmesi ve kullanılması; günlük ilişkileri düzenleyen kurallar, öğütler ve sözler de  gelmeye başlamıştı. Hatta; Yüce kitabımızdaki emir ve yasaklar, efendimiz(a.s)’e geniş bir zamana yayılarak ve “kıyamete kadar gelecek” tüm toplumları da kapsayacak şekilde bildirilmişti.

     “İlim Çin'de de olsa gidip alınız.”  “İlmihali öğrenmek, her müslüman erkek ve kadına farzdır.” Gibi birçok hadis-i şerifleri ile Efendimiz Aleyhisselam…. “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Sözü ile de Hz Ali (r.a) Efendimiz… Bilgiye, öğretene ve “insanlık yararına bir şeyler yapmaya uğraşanlara” değer veren, koruyup kollayan ve el üstünde tutan bir geçmişe sahibiz, bununla da hep iftihar ediyoruz.

   “Kırmızı çizgilerin dışına çıkmamak kaydıyla”; toplumsal yaşamımızı sınırlamayan  inanç ve yaşam tarzına sahip bir kültüre aitiz. Deniz dalgası misali; bireyin yaşadığı güzellikleri; ailesini, mahallesini, köyünü,bölgesini ve en sonunda “ait olduğu milleti” mutlu ve huzurlu yaparken;tersini düşündüğümüzde de aynı şekilde olumsuz etkilediğine şahit oluyoruz.

   Ne zaman ki; her şeyin ilk göründüğü, doğduğu ve tüm dünyayı kuşattığı... Bilgi ve kültürün tohumlarının atıldığı, bugün “doğu” diye adlandırılan... Özünü “doğrudan aşırdıkları” , medeniyetin ve gelişmişliğin merkezi gibi gösterilen “batıya” yüzümüzü çevirdik... Hatta; “etkisi ve faydası bu dünyadan öteye gitmeyecek” “bâtıl  inançlıların”; önümüze yaşam tarzı diye koyduklarına sıkı sıkıya sarılmaya başladık…

    Yüzyıllarca hemen her alanda hiçbir yaşam tarzına müdahale etmediğimiz ve birlikte ömür sürdüğümüz batılıların, gerileme ve çöküş sürecinde geçmişimize ettikleri ihanetleri unutuverdik. Ne gariptir ki;unutmak bir tarafa, asıl olanı ve “faydasının da iki dünyamızı etkileyeceği”; “yedi ceddimizin yaşadıklarını ve inandıklarını”  elimizin tersiyle itiverdik. Bilmem dayatılarak mı yoksa “bilerek ve isteyerek mi”; batılıların bâtıl inançlarını, kültürlerini, yaşam tarzlarını ve hemen her şeyini kopyalar olduk.

    Tüm bunların neticesinde  geldiğimiz durum ortadadır… Belki; vaat edilen maddi imkanlara birçoğumuz sahip olduk. “Kapital düşüncenin” nimetleri olarak; evimiz, yazlığımız, aracımız ve yine “kapitallere hizmet edecek” çok paramız da oldu. Meşhur, “Parayla saadet olmaz.” Sözü de bu devirde söylendi.

     “Medeniyet denilen tek dişi kaldığını bildiğimiz canavarın”;serpildiğine , semizleştiğine hep beraber şahit oluyoruz. Hatta öyle ki; “o canavarın koşup avlanmasına ve yorulmasına bile” ihtiyaç bırakmadık. Başta kendimizi ve bizden sonra gelecekleri de “yem olarak önüne atmaktan” da çekinmedik.

yusuf olgün / 27-11-2017 11:15

düşüncenize,kaleminize, dilinize ve emeğinize sağlık olsun efendim. bu tür yazılarınla bizleri mest ediyorsunuz.yazılarınıza adeta bizleri hayran ettiniz efendim.Bu ilginç ve güncel olayları nasıl bulup yazıyorsunuz sizi tebrik ediyorum.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI