Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


Mehmet Okçu


Facebookta Paylaş

FIRSATLARIN KAZASI OLMAZ
Tarih: 02-01-2018 08:35:00 Güncelleme: 02-01-2018 08:35:00


                        Hemen hepimizin hayatlarında karşılaştığı fırsatlar olmuştur. Hatta öyle anlara şahit olmuşsunuz ki, bu fırsatlar; ayağınızın ucuna, burnumuzun dibine, gözünüze girercesine yaklaştırılmıştır da farkında bile olamamışsınızdır. Burada; hayatımızın maddi cihetini ilgilendiren fırsatlardan pek bahsetmeyeceğim. Bu konuya kafa yoran, konusunda uzman kişiler ellerinden geleni yapıyorlar. Gazetedeki köşelerinde, televizyondaki programlarında, yazdıkları kitaplarında, koçlar  seanslarında, liderler de iş sunumlarında, canlı örneklerle zaten anlatıyorlar.

           Asıl bu yazıyı kaleme almama sebep olan ise, Manevi anlamda ayağımıza gelen, burnumuzun dibine kadar sokulan, uzansak elimizle yakalayabileceğimiz kadar yakınlaşan fırsatlardan bahsetmektir. Daha  yılın sonu olan düne kadar, her kim “üzerine düşeni” ya da “kendisine yakışanı” yaptıysa, yaşayıp geçti. Uyarıcılar “hatırlatmalarını”, dikkate alanlar “sakınmalarını” kulak asmayıp ortama uyanlar ise; “Zaten herkes aynı havada, bir tek ben mi sakınayım?” Deyip kutlamasını yapıp bitirdi.

         Bir dostunun uyarması, bir hocanın sohbetindeki hatırlatması , sosyal medyadaki bir arkadaşının uyarı mesajı yollaması,  bizim gibi takip ettikleri kişilerin köşelerinde yaptığı; “yaklaşmayın” mesajlarına rastlayanlar... Ve bunları dikkate alıp o geceyi kutlamaktan kurtulanlar , sevinmeyi en çok onlar hak ediyorlar. Çünkü onlar,  fırsatı  yakalamış ve  değerlendirmişlerdir.

         Hadi diyelim ki; her şey oldu bitti, geçip gitti. Unutmayalım ki, Mü’min uyanık olmak zorundadır. Bir sokulduğu delikten bir daha sokulmamalıdır. Hatalarda ısrar edersek, “normalmiş” gibi gelir ki; bu durumdan kurtulmak için ne zaman bulabiliriz, ne de başımızı kaldıracak bilinci.

          İşin iyi tarafından bakmaya ne dersiniz? Alın size bir fırsat daha… Kalp kırmaktan, hak yemekten, hata etmekten, Mü’mine yakışmayan “tüm şeytan menşe’li” hâl ve hareketten kurtulmak ve iyi bir başlangıç yapmak için yepyeni bir yıl… Bundan daha açık ve daha yakın fırsat olur mu?

        Sevgili peygamberimiz: “Hesaba çekilmeden önce kendinizi hesaba çekiniz.” Buyuruyor. Bugün dünyanın her yerindeki işletmeler ve hatta ülkeler bile; kendilerini hesaba çekerken… Bir sonraki yılda atacağı adımlarını bu hesaba göre yapmaya uğraşırlarken...Bizim bu kadar uyarıcılarımızı ve hatırlatıcılarımızı “elimizin tersiyle itmenin” vebalini hiç düşündünüz mü?

       Biz kocaman bir seneden bahsediyoruz. Ya Hazreti Ömer(r.a) efendimizin şu yaptığı ve söylediği; bizi kendimize getirir mi dersiniz? O, her akşam kafasını yastığa koymadan önce “ Bugün Allah için ne yaptın?” Sorusunu sorar, cevaplamadan da yatmazdı.

        Kaç yaşında olursak olalım, makamımız ve toplumdaki konumumuz her ne olursa olsun, anlattıklarımız hepimizi yakından ilgilendiriyor. “Cennet ile müjdelenenlerin bile dert edindiği” bu hâlden kendimizi nasıl muaf tutabiliriz?

         İşte size fırsat… Naçizane bu hatırlatmaları kaleme aldığım köşemde veya gerekli yerlerde sizlere duyurmaya çalışıyorum. Sizler de; ya bir iş yerinde gözünüzün iliştiği gazete sayfasında, ya internette gezinirken tıkladığınız sitede, ya da sosyal medyadan size ulaşan mesajlarla bu yazıma şöyle bir göz atma fırsatınız oldu.

            Mevla’m bizlere; yaşadığımız güzellikleri “devam ettirme gücünü”…  Yaşamak zorunda kaldığımız kötülüklerden “kurtulma azmini”…. Bu anlamda yakaladığımız fırsatları da “değerlendirme imkanını”  bahşetsin...Amin.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI