Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   BIST
  • DOLAR
   Dolar
  • EURO
   Euro
  • ALTIN
   Altın


MUSTAFA TATAR


Facebookta Paylaş

DEFTER BEYAN SİSTEMİ NEDİR, KİMLER BAŞVURMALI
Tarih: 11-01-2018 11:51:00 Güncelleme: 11-01-2018 11:51:00


    Vergi dairelerine Serbest Meslek Erbabı,ile Basit Usule de nitelendirilen mükellefiyet tiplerinde kaydı bulunan kişilerin ticari işlemlerinden dolayı yapmış oldukları işlemleri GİB üzerinden oluşturulan ve işlemlerin burada kayıt altına alınmasını zorunlu tutan ve kayıtların elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması, vergi beyannamesi, bildirim ve dilekçelerin internet ortamından elektronik olarak verilebilmesi ile elektronik ortamda belge düzenlenebilmesini sağlayan sisteme Defter-Beyan Sistemi denir.
    
    Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenip17 Aralık 2017 tarih 30273 sayılı resmi gazetesi ile yürürlüğe giren ve Basit Usul mükellefler ile Serbest MeslekMükelleflerini yakından ilgilendiren defter beyan sistemi 01/01/2018 tarihinden itibaren 486 sıra nolu vergi usul kanun genel tebliği ile belirtilen mükellef türlerince kullanımı zorunlu hale gelmiştir.
     Sistem işleyişi http://www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden işleyecek olup, sisteme başvuruyu bizzat mükelleflerinde yapabileceği gibi, yine Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler veya Meslek odalarınca da mükellef adına yapacakları aracılık sözleşmesi ile başvurabilecektir. 
DEFTER BEYAN SİSTEMİ BAŞVURU SÜRESİ:
    
    01/01/2018 Tarihinden önce vergi kaydı bulunan Serbest Meslek mensupları 31/01/2018Basit Usul (götürü usul) mükellefler ise 30/6/2018tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir. Belirtilen son başvuru tarihlerinden sonra Serbest Meslek mükellefleri ve Basit (götürü usul) mükellefleri vergi dairelerine işe başlamaları ile mükellefiyet tesisi yapan mükellefler, kendileri veya aracılık ve sorumluluk yetkisi verdiği Mali Müşavirler ya da meslek odaları aracılığıyla işe başlama bildiriminin verildiği günü izleyen yedinci iş günü mesai saati sonuna kadarişe başladıkları yerin yetki sınırları içerisindeki vergi dairesine veya iş gününün sonuna (saat 23.59’a) kadar online olarak www.defterbeyan.gov.tr adresi üzerinden de başvurabilecektir.
DEFTER BEYAN SİSTEMİ İÇİN HER YIL BAŞVURU YAPILMASI 
GEREKİYORMU ?
    
    Hayır, Defter-Beyan dahilolmak için ilk kayıt esnasında yapılan başvuru geçerli olmakla birlikte sonraki yıllar için tekrardan başvuru gerekliliği aranmayacaktır.
    
DEFTER BEYAN SİSTEMİNDE GELİR GİDER BİLGİLERİMİ VE BEYANNAME GÖNDERME İŞLEMİNİ KENDİM YAPABİLİRMİYİM?
Defter-Beyan sistemine başvuruyu mükellefler vergi dairelerinden alacakları şifreler ile bizzat kendileri sisteme başvuru ve sistemdeki muhasebe bilgileri altındaki gelir giderlerine ilişkin kayıt yapabilecekleri gibi, beyanname verme işleminin ise serbest meslek mensupları için sözleşme yapılan mali müşavirler tarafından verileceği zorunludur. Basit (götürü) usuldeki mükellefler için beyanname verme bölümü aktif olmamakla birlikte kesin bir ifade kullanamıyoruz. Ancak gerek başvuru gerekse gelir gider evrak kayıtları ile beyanname verme işlemini Mali Müşavirler veya Meslek Odaları aracılığı ile yapmaları ileride karşılaşılabilecek hata - yanlışlardan dolayı yüklü vergi matrahları veyahut usulsüzlük cezaları riskini ortadan kaldıracaktır.

DEFTER BEYAN SİSTEMİ İŞLETME DEFTERİNE TABİ OLAN DİĞER MÜKELELFLER DE BAŞVURU YAPMAK ZORUNDA MI?

    İşletme defterine tabi olan diğer esnaflarımız için Defter-Beyan sistemi başvurusu bu yıl zorunlu olmayıp, bir sonraki yıl yani 01/01/2019 tarihinden itibaren bu mükellef türlerinin ’de sisteme kayıt olması zorunlu hale gelecektir.
DEFTER BEYAN SİSTEMİNE KAYIT OLANLAR İÇİN E-FATURA KULLANIMI ZORUNLUMU?

    Mükelleflerce kullanılacak fatura ve fatura yerine geçen vesikalar, serbest meslek makbuzu, müstahsil makbuzu, gider pusulası, sevk irsaliyesi ve benzer diğer vesikalar yine kâğıt ortamda kullanmaya devam edebilecektir.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay'da
 • Reyhanlı'ya roket düştü
  Reyhanlı'ya roket düştü
 • Kavunun bilinmeyen faydaları
  Kavunun bilinmeyen faydaları
 • CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
  CUMHURBAŞKANI HATAY'DA
 • Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
   Kırıkhanspor 0 - Manisa BŞB.SK 2
 • Dünyanın en güçlü orduları
  Dünyanın en güçlü orduları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
  SÜLEYMAN SOYLU KIRIKHAN HALKINA SESLENDİ
 • Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
  Kırıkhan Mesire alanı heba edilmemeli ve birilerine peşkeş çekilmemelidir.
 • Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
  Ahrazoğlu, Hatay’ın sorunlarını Meclis’e taşıdı
 • Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
  Hatay Tanıtım Filmi Türkçe
 • Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
  Serhad Raşa - Mapusun İçinde Üç Ağaç İncir
 • Hatay Devleti Belgeseli
  Hatay Devleti Belgeseli
VİDEO GALERİ
YUKARI