Kırıkhan Olay Gazetesi

ATATÜRK ve MİLLETLER CEMİYETİ

ATATÜRK ve MİLLETLER CEMİYETİ
SEYFULLAH KAYMAN
SEYFULLAH KAYMAN( kayman@kirikhanolay.com.tr )
12 Şubat 2019 - 10:07

Atatürk’ün Milletler Cemiyetine Girişimiz ile İlgili Anısı…
O dönemlerde Dünyanın en büyük uluslararası topluluğu olan Milletler Cemiyetine Türkiye’nin katılması ile ilgili olarak yapılan öneriler karşısında Gazi Mustafa Kemal şöyle demişti: “Biz başvurmayı düşünmüyoruz, fakat davet ederlerse katılmayı düşünebiliriz.” Bunun üzerine Topluluk, bu dik duruş karşısında Birleşmiş Milletlere Katılım için Başvurma zorunluluğu’ nu uygulamaktan ilk kez vazgeçmiş ve 43 üye ülkenin oybirliğiyle, yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin topluluğa davet edilmesine karar vermiştir. Bu davet üzerine Türkiye, Milletler Cemiyeti’ ne katılmayı kabul etmiştir. Yıl 1932’dir.
Milletler Cemiyeti Genel Sekreteri, 10 Kasım 1938 günü ölüm haberini aldığında Atatürk’ü “Barışın Dahi Yapıcısı” olarak nitelendirmiş ve Milletler Cemiyeti’nin Atatürk’e duyduğu saygı ve hayranlığı bir kez daha belirtmek üzere, cenazesine özel bir temsilciler kuruluyla katılmıştır.
Bu sonuç Kuşkusuz ki Atatürk’ün iç siyasette olduğu kadar dış siyasette de onurlu ve dik duruşunun yanısması ve buna bağlı olarak da kendi kararlarını kendi verebilen tam bağımsız bir ülkenin ayakları yere basan siyasetinin elde ettiği ibret alınacak diplomatik bir zaferdir.

***Günün Sözü: Hızınızı hedefinize göre belirleyin. (S. Kayman)

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.