ALLAH’I TANIMAK « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

26 Şubat 2021 - 00:38

ALLAH’I TANIMAK

ALLAH’I TANIMAK
Son Güncelleme :

09 Ocak 2020 - 8:05

Allah (c.c)Zariyat suresi elli altıncı ayette “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyurmaktadır. Tefsir âlimlerinin bir kısmı “kulluk etsinler” kısmını “beni tanısınlar diye yarattım” şeklinde yorumlamışlardır. Allah (c.c) insan ve cinlerin yaratılış sebebini bu şekilde belirtirken Mü’min suresi 79. Ayette hayvanların yaratılış sebep ve hikmetini şöyle ifade etmektedir. “Allah, kimine binesiniz, kimini yiyesiniz diye sizin için hayvanları yaratandır.” Evet, yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de varlıkların yaratılış gayelerini ve hikmetlerini açıkça beyan etmektedir.

Mahlûkat içerisinde en mükemmel varlık olan, Allah’ın izni ile kâinattaki her varlığa hükmetme yetkisine ve kabiliyetine sahip olan insan, yaratıcısını tanımak ve O’na kulluk etmek için yaratılmıştır.

İnsanlara O’nu tanımaya yardımcı olacak donanımı vermiş ve O’nu bize tanıtacak rehber ve kılavuz da göndermiştir. Artık insana düşen bu rehber ve kılavuzları gerektiği şekilde okumak, araştırmak ve incelemektir. O’nu bize tanıtan ve anlatan ilk rehber ve kılavuz Kur’an-ı Kerim’dir. Hem lafzı hem manası O’na ait olan, beşerin bir benzerini getirmekten aciz kaldığı Kur’an- Kerim.

Kelamı O’na ait olan kitabın ilk emri, akıl ve iradesi olan, düşünme yeteneğine sahip, dünyaya gelmesinin en önemli sebebi O’nu tanımak olan insanı muhatab alıyor ve insana oku! diyor. İnsan okuyarak, tefekkür ederek, ilim tahsil ederek kemale erecek olan bir varlıktır.

İşte bize yaratıcımızı tanıtacak olan ilk rehber ve kılavuz Kur’an- Kerim’dir. Kur’an- Kerim’i harf harf, ayet ayet, sure sure okuyup inceleyerek asıl vazifemiz olan Allah’ı tanıma, O’na kulluk etme yoluna girmiş oluruz. Anlamakta zorlandığımız yerleri tefsirlerden okur, işin uzmanlarına sorarız. Baktığı her yerde ve her şeyde Allah’ı gören, O’nu hatırlayan Allah dostlarından istifade ederiz.

Allah’ı(c.c)bize tanıtan bir diğer rehber ve kılavuz, yaratılan ve yaratılacak insanlar içerisinde O’nu en iyi tanıyan, O’nu en iyi tanıdığı için en çok seven ve sevilen, kulluk vazifesini en mükemmel şekilde yerine getiren, Allah’ın en sevdiği kul, Muhabbetullah makamının sahibi Hz. Muhammed’dir (s.a.v).

O’na bakanlar Allah’ı hatırlıyor, bu simada yalan olamaz, O ne söylüyorsa doğrudur diyordu. Allah’ı tanımak istiyorsak O’nu en iyi tanıyanı dinlememiz; sözlerini, hayatını çok iyi incelememiz ve öğrenmemiz gerekir. Çünkü O; sözleriyle, fiilleriyle, hayatıyla bize Allah’ı  (c.c) anlatıyor.

Allah’ı bize tanıtan bir diğer rehber ve kılavuz kâinat kitabıdır. Bu kitabı okumak için insanı diğer varlıklardan ayıran ve üstün kılan aklı gerektiği şekilde kullanmak, tefekkür etmek gerekir. Kur’an-ı Kerim’de birçok ayette aklı kullanmaya vurgu yapılmaktadır. Kendilerine verilen aklı kullanmayarak kötü akıbete uğrayanların durumu Mülk suresi 6-10.ayetlerde ibret verici bir şekilde şöyle ifade edilmektedir.

“Rablerini inkâr edenler için cehennem azabı vardır. O, ne kötü dönüştür! Oraya atıldıklarında, onun kaynarken çıkardığı uğultuyu işitirler.  Neredeyse cehennem öfkesinden çatlayacak! Her ne zaman oraya bir topluluk atılsa, onun bekçileri onlara: Size, (bu azap ile) korkutucu bir peygamber gelmemiş miydi? diye sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: Evet, doğrusu bize, (bu azap ile) korkutan bir peygamber gelmişti; fakat biz (onu) yalan saymış ve: Allah’ın bir şey gönderdiği yok; siz olsa olsa büyük bir sapıklık içindesiniz! demiştik. Ve: Şayet kulak vermiş veya aklımızı kullanmış olsaydık, (şimdi) şu alevli cehennemin mahkûmları arasında olmazdık! diye ilâve ederler.”

Evet, bu kötü akıbete uğrayanlar bunun sebebini uyarılara kulak vermemek ve aklı gerektiği şekilde kullanmamak şeklinde itiraf etmektedirler.

Kendi varlığımızdan başlayarak, varlık âlemi üzerinde tefekkür ettiğimizde hiçbir şeyin ilimsiz ve hikmetsiz yaratılmadığını görecek, Allah’ı isimleri ve sıfatları ile tanıyacağız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.