ALLAH’IN İPİ « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

17 Nisan 2021 - 15:06

ALLAH’IN İPİ

ALLAH’IN  İPİ
Son Güncelleme :

28 Aralık 2018 - 8:10

Gel ey nefsim, benden birkaç nasihat dinle. Kendini terbiye etmeden, mürşit olamazsın kimseye. Kelâmın en güzeli ile başlayalım sözümüze.
“Hep birlikte Allah’ın ipine (kitabına, dinine) sımsıkı sarılın. Parçalanıp ayrılmayın…..”(Âl-i İmran-103). Rabbimiz, sımsıkı sarılmamızı emrediyor ipine. Bilseydik kıymetini, hiç gelir miydik bu hâle? Aksine, hep başka yerlerde aradık çareyi. Sen sarıldın da yüceltmedi mi seni? Dünyada bulunma gayemizi unuttuk. Âhiret yerine, dünyayı kazanma yolunu tuttuk. Bir bak etrafına, neyi anlatıyor her gün dinlediğin salâ, var mı dünyayı yanında götüren acaba?
Rasulullah (s.a.v) “Aziz ve Celil olan Allah’ın kitabı, onun gökten yeryüzüne doğru uzanan ipidir. Kim ona uyacak olursa doğru yolda olur. Kim de onu terk edecek olursa sapıklığa düşmüş olur.” buyurmuştur.  (Müslim, K. Fadail es-Sahabe bab: 37, Hadis No: 2408)
Hastalandığımızda hekime gider, hastalığımıza çare ararız. Hekim hastalığımızı teşhis eder ve ona göre bize ilaç verir. Bize verilen ilacı kullanmadan, hastalığımızdan kurtulmayı ümit etmek ne kadar akıllıca bir davranış olur? Bize verilen ilacı kullanmadan; hastalığımızdan, devamlı şikâyet etmek ne derece doğru bir tutum olur? Evet, kalplere şifa olan, maddi-manevi hastalıklarımıza deva olan, Allah’ın ipi Kur’an’ı, ne zaman kendimize çare olarak görüp, sımsıkı sarılacağız. Yoksa Kur’an’ın Allah’ın kelamı olduğundan şüphemiz mi var? Eğer durum böyle ise, yine önce onu okumamız, şüphelerimizi gidermemiz gerekir. Dünya hayatının fani olduğu, asıl ve gerçek hayatın, ebedi olan âhiret hayatı olduğu gerçeğini ne zaman kabullenip, tam manasıyla, bâki olan âlemi kazanmak için gayret göstereceğiz.
Deryada boğulan insan misali; dünyanın malı, mülkü, ziyneti, makamı, şöhreti, şehveti içinde boğulmakla karşı karşıyayız. Deryada boğulan insan, çırpınıp dururken kendisine uzatılan bir ipi geri çevirir mi? Evet, Rahman ve Rahim olan Rabbimiz, bizi dünyanın tüm pisliklerinden kurtaracak olan ipini uzatmış; bizi, saydığım yönleriyle, bu bataklıktan kurtarmak istiyor. Elini bu ipe uzatmayanların hâli apaçık ortadadır. Bu bataklıkta boğulmaya mahkûm olmuşlardır. Elini bu ipe uzatanlar, tarih boyunca hep yükselmiş, kitapların sayfalarında, mü’minlerin dualarında yerlerini almışlardır.
Yatacağı odada Kur’an-ı Kerim olduğunu fark eden Osman Gazi, ona olan hürmetinden sabaha kadar uyumamış ve Allah O’na, İslam’ın sancaktarlığını yapacak, İslam’ı cihanın birçok yerine ulaştıracak, koskoca bir imparatorluğun temellerini atmayı nasip etmiş. Elbette Kur’an’a olan hürmetleri sadece dilde değil, bütün hayatlarında idi. Kur’an’ın ahlakı ile ahlaklanmalarında idi.
Bişr-i Hafî, bir gün meyhaneden sarhoş bir şekilde eve dönerken, yerde bulduğu Besmele yazılı bir kâğıdı hürmet ile almış, onu temizlemiş, kokular sürerek baş köşeye kaldırmış. O gece, bir Allah dostuna rüyasında; git Bişr’e söyle, bizim ismimize hürmet gösterenin, onu temizleyenin ismini biz de yüceltiriz, onu temizleriz de denmiş ve bu üç defa tekrarlanmış. Allah dostu meyhaneye gitmiş ve Bişr’e bunu söylemiş. Bişr-i Hafî, meyhanedeki arkadaşlarına, Rabbim beni çağırıyor deyip, o bataklığı terk ederek tövbe etmiş ve Evliyaullah’tan biri olmuş.
Biz Allah’ın ipine sımsıkı sarıldığımızda, gerekli ehemmiyeti verdiğimizde, hayatımıza hayat kıldığımızda; bizi karanlıklardan aydınlığa, bataklıktan sahil-i selamete çıkaracak; bizi arındıracak ve temizleyecektir. Âhirete yaptığımız yolculukta, önümüze ışık tutan fenerimiz olacak ve bizi, sağ salim cennete ve Cemalullah’a ulaştıracaktır.Allah’ım; bizi, Kur’an’la yatan, Kur’an’la kalkan; Kur’an’la yiyen, Kur’an’la içen; Kur’an’la nefes alan, Kur’an’la yaşayanlardan eyle.“Eğer Biz Kuran’ı bir dağa indirmiş olsaydık, sen, onun, Allah korkusuyla baş eğerek parça parça olduğunu görürdün. Bu misalleri, insanlar düşünsünler diye veriyoruz.”(Haşir suresi:21) “Elif, Lam, Mim. Bu, doğruluğu şüphe götürmeyen ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlara yol gösteren Kitap’dır.”(Bakara suresi:1-2)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.