Kırıkhan Olay Gazetesi

HAYAT SİZE MUTLULUK VE BAŞARI SUNMAZ

HAYAT SİZE  MUTLULUK VE  BAŞARI SUNMAZ
SEYFULLAH KAYMAN
SEYFULLAH KAYMAN( kayman@kirikhanolay.com.tr )
28 Mart 2019 - 8:13

Hayatta başarılı olmuş yaşlı bir adama, bazı gençler: — Hayatın bize en üst dereceden mutluluk ve başarıyı sağlaması için ne yapmalıyız? diye sormuşlardı. Ondan şu cevabı aldılar: — Sizin bu sorunuz, bana bir tek ineği olan köylüyü hatırlattı. Bir gün, o köylüye adamın biri sordu: “İneğin ne kadar süt veriyor? Köylü şu cevabı verdi: “İneğim hiç süt vermez. Sütü ondan benim almam gerekir.” Gençler! Mutluluk ve başarıyı, hayat size vermez. Gayret ve çabanızla o mutluluk ve başarıyı, sizin almanız gerekir.

××××× KENDİNİ GELİŞTİRMEK

Küçük bir kasabanın ana caddesinde iki tatlıcı vardı. Bir gün onlardan bir tanesi, kasabanın yaşlı güngörmüş adamını ziyaret ederek tatlı dükkânını kapayıp başka bir kasabaya taşınacağını söyledi.

— Dükkânını niye kapatıyorsun? dedi, güngörmüş adam.

— Benim rakibim çok iş yapıyor, dedi bezgin tatlıcı. Kasabadakilerin çoğu, onun dükkânından alışveriş yapıyorlar.

— Kasabada insanların hep onun dükkânına gittiklerini nereden biliyorsun?

— Gayet kolay. Dükkânımın kapısından baktığımda, onun dükkânına giren ve elleri dolu olarak çıkan herkesi görüyorum. Senin bütün sıkıntın da işte bu, cevabını verdi güngörmüş adam ve sözlerine şu uyarıyı ekledi:

— Eğer onun dükkânını gözetlemek için harcadığın zamanı, kendi işyerini geliştirmek için kullansaydın, sen de başarılı olurdun…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.