Kırıkhan Olay Gazetesi

KIRIKHAN’DA TRAFİK PROBLEMİ

KIRIKHAN’DA TRAFİK PROBLEMİ
ZEKERİYE OKCU
ZEKERİYE OKCU( zekeriyeokcu@kirikhanolay.com.tr )
Öğretmen,şair,yazar,
27 Şubat 2019 - 10:54

Hayatın akışı içerisinde yaşadığımız problemleri zaman zaman gündeme taşıyoruz. Bu problemlerin acil çözüme kavuşmasını dile getiriyor, bazı temenni, dilek yada ricalarda bulunuyoruz. Problemleri dile getirmek bizlerin görevleri; onları çözmek te ilgililerin sorumluluk ve hizmetleri arasındadır.

Kırıkhan’ın en önemli ve en acil problemlerinin başında trafik probleminin olduğu kanaatindeyim. Merkezi yerler ve ana caddeler araçlarla dolup taşmaya başladı. Uygunsuz park etmeler daracık caddelerde geçite fırsat veremez hale geldi. Kimi yerlerde kaldırımlar bile araçlarla işgal edilir oldu. Daracık caddeler, daracık sokaklar ve daracık kaldırımlar üzülerek ifade edeyim ki Kırıkhan’ın geleceğini daraltacak. Güzel şehrimizi daha da yaşanamaz hale getirecektir.

Coğrafya da şehir; huzurun, refahın, rahatlığın, genişliğin kısacası medeniyetin simgesidir. Aradığınız her ihtiyacın cevabını bulduğu, eğitilmiş, kültürleşmiş topluluğun yaşadığı gürültüsüz, patırtısız nezih ortamların sunulduğu mekânlardır.

Nüfusun artışıyla birlikte şehirlerde bazı problemlerin ortaya çıkması normal kabul edilebilir. Ancak problemler çözmek için vardır.  Bazı önlemlerin alınması ve uygulanması gerekmez mi? Yoksa insanımız ömür boyu bu sıkıntıları çekmek zorunda mı? Bazı dostlarımız bizlerden ricada bulunuyor. Yaşadıkları trafik sıkıntılarının çözülmesini dile getirmemizi istiyorlar. Bu şehirde yaşayan biri olarak çokta haklılar. Daha önceki bir yazımızda ilgililerden bazı ricada bulunmuştuk. Aylar geçmesine rağmen hâlâ ilgi çekmedi. Umarım bundan sonra alâkaya ve takdire lâyık görülür.

Coğrafya eğitimi almış, gazetecilik mesleğine yıllarını vermiş Kırıkhan’da büyüyen ve öğretmen olarak bu memlekete hizmet eden bir kimlik olarak Kırıkhan’ın her derdini derdimiz olarak kabul ediyor, bu dertleri dile getiriyor ve çözüm bulunması hususunda gayret sarf ediyoruz. Ve inşallah çabalarımızı yine devam ettireceğiz.

Yerel yönetime talip olan adaylarımızın şehrimizin trafiği konusunda elbette düşündükleri vardır.  Programlarının en can alıcı kısmında bu hususu koydukları kanaatindeyim. Kalıcı bir çözüm getirileceğine inancım tamdır. Mesela şehir merkezlerinde otopark yapımı düşünülüyor mu, uygun park yapma yerleri hazırlanabilir mi, ana caddelerde sürekli park yapan araçların denetimi yapılabilir mi, araçlarla işgal edilen kaldırımların sürekli kontrolü yapılamaz mı, stratejik öneme sahip hastanelerimiz için çevre yolları düşünülemez mi, şehrin merkezi yerine alternatif yollar açılamaz mı?

Belediye konutlarından eski devlet hastanesine doğru aşırı ve hızlı bir şekilde trafik yoğunluğunun yaşandığını görmekteyiz. Şelalenin önündeki kavşakta çok ciddi yığılmaların olduğunu, yukarıdan gelen araçların çık hızlı ve tehlikeli bir şekilde duraklamadan trafiği felç ettiğini görüyoruz. Özellikle okul giriş ve çıkış saatlerinde burada uzun uzun kuyrukların oluştuğu hepimizin malumu. Bu çileyi yaşayanları rahatlatmak için buraya ışık konulamaz mı, aşağıya doğru engeller yapılamaz mı, veya trafiğin yoğun olduğu saatlerde bir görevli tahsis edilemez mi?

Bizler dertlerimizin bazılarını arz ettik. Yapılabileceklerin bazılarını da sıralamaya çalıştık. İşin ehli ve söz sahibi olanlar bunların çözümünü bizden daha iyi bilirler. Umarım hassasiyetimiz değerlendirilir, şu yaşadıklarımız bir gün tarih olup gider.  Bu gibi sıkıntıları giderdiğimiz için geriden gelenlerin hayır dualarını alırız.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.