PİYANGO « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

16 Nisan 2021 - 23:29

PİYANGO

PİYANGO
Son Güncelleme :

13 Aralık 2018 - 8:19

Bir yılı geride bırakıp yeni bir yıla girmenin arefesinde olduğumuz şu günlerde bazı insanlar yine milyoner olmahayalleri kurarken, Allah’ın rızasını ve emrini her şeyin üstünde gören diğerbazı insanlar da onları bu hayallere ulaşma yolu olarak gördükleri piyango denilen kumardan vazgeçirmeye çalışmaktadır.

Rabbimiz Maide sûresinde “Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bunlardan kaçının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.” (5/90) buyurmaktadır. Ayet açık bir şekilde kumardan kaçınmamız gerektiğini ifade etmektedir.

 Hayatında hiç kumar masasına oturmamış, ağzına içki almamış, kahve falı bile baktırmaktan kaçınan bazı mü’minler nedendir bilinmez, her yılbaşı piyango bileti almaktan kaçınmazlar. Acaba para kendilerine çıkmadığında bu günaha ortak olmadıklarını mı düşünüyorlar?  Yoksa Rabbimizin yılbaşına özel bir affı mı var? Ya da daha masum bir bahane ile para kendilerine çıktığında paranın tamamını infak edip hayır yolunda sarf etmeyi mi düşünüyorlar?

İşte tam burada A’raf suresinde şeytandan bahseden şu ayet karşımıza çıkıyor ve içine düştüğümüz durumu beyan ediyor: “İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım. Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!” dedi. (7/16-17).Evet, şeytan ve nefsimiz, ayette pislik olarak tarif edilen bir fiili bize güzel göstererek bizi aldatmaya çalışmaktadır.

Piyango bileti alarak, en başta Rabbimizin emrine muhalif hareket ediyoruz. Elde edeceğimiz paranın helal mi yoksa haram mı olduğu ile ilgilenmediğimizi göstermiş oluyoruz. Bediüzzaman’ın ifadesiyle “kırılacak bir cam parçasını baki elmaslara bildiğimiz halde tercih ediyoruz.” Oysa fani dünyada elde edeceğimiz hiçbir maddi menfaat Rabbimizin rızasından üstün olamaz. Sırf Rabbimizin rızasını gözeterek bir haramı terk etmek ne kadar tatlı, ne kadar hoştur. Erhamu’r-Rahimin olan Rabbimiz daha dünyada iken emrine itaat etmenin mükâfatını veriyor bizlere. O razı olmadığı için bir yasağı terk ettiğimizde ya da bir emri yerine getirdiğimizde manevi bir huzur ve ferahlık hissediyoruz.

Bizi piyango bileti almaya iten sebeplerden biri de belki işlediğimiz günahı küçük görmemiz, zaten senede bir defa alıyorum, ne olacak dememizdir. Nasrettin hoca’nın; ya tutarsa dediği gibi piyango ya sana çıkarsa. Acaba o zaman; Rabbim, bilet almama razı olmaz diyemeyen sen, ya çıkarsa deyince bile heyecanlanan sen, elinin tersi ile milyonları itebilecek misin? Şimdi küçük gördüğün, önemsemediğin günahın ne kadar büyüyebileceğini, hesabını asla veremeyeceğin bir hale gelebileceğini bir kere daha düşün.

Yusuf sûresinde geçen ayette iffet kahramanı Hz.Yusuf (a.s); “nefsimi temize çıkarmıyorum. Çünkü nefis aşırı şekilde kötülüğü emreder; Rabbim acıyıp korumuş başka. Şüphesiz Rabbim çok bağışlayan, pek esirgeyendir.” (12/53) diyerek nefsimizin zayıflığını ve bize, Allah’ın hoşnut olmayacağı kötülükleri telkin ettiğini dile getiriyor.

Piyango bileti almak, bir bakıma Rabbimizin hakkımızda takdir ettiği rızkı, verdiği nimetleri yetersiz görmek, kanaat etmemek anlamına da gelir. Hâlbuki Allah(c.c) Ra’d sûresinde “Allah dilediğine rızkını bollaştırır da daraltır da. Onlar dünya hayatıyla şımardılar. Oysa ahiretin yanında dünya hayatı, geçici bir faydadan başka bir şey değildir” (13/26) buyuruyor.

Yeni yıla girerken, bir kumara iştirak edip günahla başlamaktansa, bu günaha iştirak etmeyip, Rabbimizin rızasına talip olmak, sen bana ne verdiysen ben ondan razıyım demek ve Rabbim, sen yasak dediysen başım gözüm üstüne diyerek itaat etmek çok daha güzel bir başlangıç olacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.