Kırıkhan Olay Gazetesi

RÖNESANS…

RÖNESANS…
SEYFULLAH KAYMAN
SEYFULLAH KAYMAN( kayman@kirikhanolay.com.tr )
03 Ocak 2019 - 8:36
Kendine gelme ve eski canlılığını, biçimini yeniden kazanma, daha iyi bir duruma gelme, gelişme anlamına gelir.
Rönesans, Orta Çağ ve Reformasyon arasındaki tarihi dönem olarak bilinir. 15 – 16. yüzyıl İtalya’sında batı ile klasik antikite arasında sanat, bilim, felsefe ve mimarlıkta bağın tekrar kurulmasını sağlayan, Antik Yunan filozof ve bilim insanlarının çalışmalarının çeviri yoluyla alındığı, deneysel düşüncenin tekrar canlandırılmasıyla ilgilenilen dönemdir.
İtalya’da doğan bu akım zamanla diğer tüm Avrupa’da hakim olmuştur. Avrupa’da cehalet çağının kapanması ve Yunan-Roma kültürünün gelmesiyle oluşan bir ”yeniden doğuştur.”
Bu yenilenme ile birlikte Avrupa’da cehalet ve dini otorite derinden sarsılır. Kısa sürede özellikle İtalya’da resim, heykel ve mimaride yenilikler çağı başlar.
Hümanizm akımı Rönesans’ı en çok etkileyen unsurlardan biridir. İnsana insan olduğu için değer veren bu felsefi anlayış, Reform hareketleriyle doğan Rönesans içinde adeta kendini bulur.
15. yüzyıla kadar sanat faaliyetlerinin kilise etkisi altındaydı. Hümanizm düşüncesi ve Eski Çağlara duyulan özlem duygusu birleşince sanat önce insan için yapılmaya başladı. Bu dönemde geçmişe olan merak hızla artmış ve eski Roma-Yunan medeniyetlerine inanılmaz bir ilgi başlanmıştır.
Bu bağlamda onların yaptıkları sanat eserleri, felsefe, bilim ve mimariler araştırılmaya başlanmış ve bunlar dönemin akademilerinde ve okullarında okutulmaya başlanmıştır.
Dinde özgür düşünce ortamı insanları din üzerine düşünmeye itti ve dini otoritenin zayıflamasından dolayı farklı dini mezhepler ortaya çıktı. Katolik, Ortadoks ve Protestan mezhepleri gibi.
Alberti bu dönemde ”insan istediğinde her şeyi yapar” diyerek buna öncülük etmiştir.
Sonuç olarak Rönesansın bize öğrettiği en önemli şey “YETER Kİ İSTE!”.
Leonardo Da Vinci’den birkaç söz;
*Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir.
*Engeller zorluklar beni yıldıramaz, her engel beni daha iyiye doğru kaçınılmaz değişime iter. Gözünü bir yıldıza diken kişi kararını değiştirmez.
*Gecenin sessizliği içinde düşüncenizde, gündüz gördüğünüz nesnelerin konturlarını çizersiniz. Zeka ile elin birlikte çalışmadığı yerde ne sanat, ne de sanatçı vardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange