Kırıkhan Olay Gazetesi

AMİK OVASINDAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

AMİK OVASINDAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
10 Ekim 2020 - 8:44

50 yılı aşkın süredir bölge çiftçisinin devam eden sorununu çözüme kavuşturan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilçe teşkilatlarından minnet ve teşekkür açıklamaları geldi.

Yapımına 1977 yılında başlanan Menzelet Projesinin bir parçası olan Tahtaköprü barajının yükseltilmesi çalışmaları geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Tahtaköprü Baraj projesinin tamamlanmasıyla, baraj yüksekliği 9 mt yükseltildi ve bölgede sulanabilir tarım arazisi 415 bin dekara çıktı. Bölgede sulama suyu sıkıntısının sona erecek olması dışında kış aylarında bölgede yaşanan taşkın riski de azaltıldı. Yine Tahtaköprü barajında kurulacak hidro santral ile yılda 20,00Gw enerji üretimi yapılabilecek.

Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak..

Temelden yüksekliği 55,50 metre ve 326 milyon metreküp su biriktirme hacmine ulaşan Tahtaköprü Barajı sayesinde bölgede yapılacak sulu tarım, hem tarlalardaki verimi arttıracak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlayacak.

Tahtaköprü Barajının, ülke ekonomisine yıllık 310.000.000 TL katkı sağlaması bekleniliyor.

TEŞKİLATLARDAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Amik Ovası ve bölgede tarım alanlarını yeniden hayata döndüren Tahtaköprü Barajı’nın tamamlanmasında en büyük destek Cum hurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Türkiye’de bir çok yatırımın durmasına karşın kendisine iletilen Tahtaköprü Barajı konusuna duyarlı davranıp, gerekli ödeneğin çıkartılmasına müsaade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bölge halkını temsilen Kırıkhan ve Hassa Ak Parti teşkilatlarından teşekkür ve minnet mesajı geldi…

KIRIKHAN VE HASSA TAHTAKÖPRÜ’DE

Ak Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve Hassa İlçe Başkanı Cafer Sarı ile yönetim kurulu üyeleri, Kadın Kolları, Gençlik Kolları Başkan ve yönetim kurulu üyeleri Tahtaköprü barajında bir araya geldiler.

Bölge insanın hayatını değiştirecek, çiftçilerin yarınlara güvenle bakmasına neden olacak Tahtaköprü Barajının tamamlanması nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açılan pankart eşliğinde teşekkür ve minnet açıklaması yapıldı.

Ak Parti Kırıkhan ve Hassa teşkilatları, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile barajın yapımı konusunda zamanının büyük bir bölümünü barajda geçirerek tamamlanması konusunda çok büyük emek sarfeden Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ile emeği geçen herkese teşekkür edildi.

YAYMAN’IN BÜYÜK EMEĞİ VAR
1977 yılında başlanan ve bugüne kadar bölge çiftçisinin hayal ettiği Tahtaköprü barajının tamamlanması konusunda Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman çok büyük bir özveri gösterdi.

Milletvekili Yayman, barajın tamamlanması noktasında 50’e yakın kez Tahtaköprü Barajına gitti. Kar, yağmur ve soğuk dinlemeden çalışma arkadaşlarıyla
birlikte sürekli Tahtaköprü Barajındaki çalışmaları takip eden Milletvekili Yayman, çoğu kez bu ziyaretlerde DSİ 6. Bölge Müdürü, Hatay Şube Müdürünü ve ekiplerini bulundurdu.

Baraj yükseltme ihalesini kazanan firma yetkilileriyle sürekli görüşüp, geceli gündüzlü çalışmanın yapılmasını sağladı.

CİDDİ TAKİP SONUÇ GETİRDİ..
Milletvekili Hüseyin Yayman, çalışmaların tamamlanması için gereken ödeneğin çıkartılması için Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile sürekli görüştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a konunun önemi dile getirilip ödeneğin çıkartılması sağlandı.

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, tüm bu özverili çalışmalarının karşılığını Tahtaköprü Barajının tamamlanmasıyla aldı. Bölgenin kaderini değiştirecek hayati bir projenin 43 yıl sonra hayata geçirilmesi bölgedeki tarım arazilerinin değerine değer kattı. Çiftçiler bundan böyle ekimlerini hatta hatta 2.ürün ekimlerini rahatlıkla ekebilecek duruma geldi. Kış aylarında ise bölge halkı taşkın riskinden korunur duruma geldi.

Böylesine bir hayati projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a ayrıca bir teşekkür edildi.

ÇİFTÇİLERDE DUACI

Hatay çiftçisi “Bugüne kadar her yıl sulama suyu sıkıntısı yaşıyorduk. Doğru dürüst ekim yapamıyor, alanlarımız boş kalıyordu. 2.ürünü ekmek adeta hayal oluyordu. Bu yıl ilk kez sulama suyu sıkıntısı olmadan arazilerimizi eker duruma geldik. Hatta 2.ürün ekimi de yaptık. 50 yıldır devam eden sulama suyu sıkıntımızı ve taşkın korkumuzu ortadan kalkmasına sağlayacak Tahntaköprü baraj projesinin tamamlanarak hayata geçirilmesini sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’a ve tüm emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun”dediler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.