BU BELİRTİLER BÖBREK KANSERİNDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR! « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

24 Nisan 2024 - 16:03

BU BELİRTİLER BÖBREK KANSERİNDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR!

BU BELİRTİLER BÖBREK KANSERİNDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR!
Son Güncelleme :

26 Mart 2024 - 9:59

Böbrek Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında yüzde 2 ile 3 kişide görülen böbrek kanseri hakkında bilgilendirmede bulunan İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Gürkan Arıkan, böbrek kanserinde erken tanının çok önemli olduğunu ve bu hastalıkta erken tanı ve uygun tedavi yöntemleriyle başarılı sonuçlar elde edilebildiğine dikkat çekti.

Risk Faktörleri ve Belirtileri Nelerdir?

Böbrek kanserinin ortaya çıkmasına sebep olan faktörlerden söz eden Op. Dr. Mehmet Gürkan Arıkan, “Böbrek kanseri, tüm kanserlerin yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturmaktadır. Bir kişide böbrek kanseri görülme ihtimali, yüzde 2-3’tür. Son yıllarda dünyada görülme sıklığı yüzde 2 oranında artış göstermiştir. Dünyada böbrek kanserinden ölüm oranı yaklaşık 100 binde 2’dir. Yaş, tütün ürünleri, obezite, kırmızı et ve tuz alımının artması, hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliği, diyaliz tedavisi, polikistik böbrek hastalığı, orak hücreli anemi ve tekrarlayan böbrek taşlarıdır, asbest maruziyeti, radyasyon. Belirtiler yan ağrısı ve idrarda kanama olup hastaların yalnızca yüzde 10’unda görülür. Erken evrelerde, kitle küçük olduğundan böbrek kanserleri tipik olarak asemptomatiktir” açıklamasında bulundu.

 

Tanı ve Tedavisi Nedir?

Ultrasonografi (USG), Kontrastlı (İlaçlı) Bilgisayarlı Tomografi ve Kontrastlı (İlaçlı) MR ile böbrek kanseri tanısı konulduğunu ifade eden Op. Dr. Mehmet Gürkan Arıkan, tedavi yöntemleri hakkında da bilgilendirmede bulunarak, “Böbrek tümörlerinin büyüklüğüne, böbrekteki konumuna, çevre dokuya yaygınlığına göre cerrahi seçenekleri değişmektedir; açık radikal nefrektomi (böbreğin tamamının açık yöntemle çıkarılması), laparoskopik radikal nefrektomi (böbreğin tamamının kapalı yöntemle çıkarılması, açık parsiyel nefrektomi (böbreğin kanserli kısmının açık yöntemle çıkarılması), laparoskopik parsiyel nefrektomi (böbreğin kanserli kısmının kapalı yöntemle çıkarılması), ablatif yöntemler (yüksek sıcaklık veya radyo frekans uygulama ile tümörü yok etme); cerrahi için yüksek riskli veya uygun olmayan hasta grubunda uygulanır” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.