Kırıkhan Olay Gazetesi

Bakan Soylu Açıkladı: Lütfü Savaş’a Soruşturma Açıldı!

Bakan Soylu Açıkladı: Lütfü Savaş’a Soruşturma Açıldı!
20 Ocak 2019 - 19:56

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı açıklamaya tepki göstermişti.

Lütfü Savaş’ın Suriyelilerle ilgili seçim yorumuna tepki gösteren Soylu, Lütfü Savaş’a ağır eleştirilerde bulunmuştu. Süleyman Soylu, “Hatay Belediye Başkanı bir yönetici sorumluluğundan uzak, Hatay ve Türkiye’ye açık yalan söylüyor demişti.

Lütfü Savaş sosyal medya hesaplarından şöyle bir duyuru yayınlamıştı: “Şuanda Hatay’ın nüfusu 1 milyon 580 bin, artı 500 bin civarı Suriyeli nüfusu var. Toplamda 2 milyon 100 bin civarı nüfusumuz var.

Hatay’da 3 sene önce hastanelerimizde doğum yapan annelerin yarısı Hataylı yarısı Suriyeliydi. Şimdi ise doğan 100 çocuğun 60’ı Suriyeli, 40’ı Türk. 3 yıl sonra 75 Suriyeli, 25 Türk doğacak. Doğurma hızları böyle devam ederse 12 sene sonra nüfusları bizleri yakalıyor. Bizim çocuklarımız ne olacak? Öz yurdunda mağdur olacak.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HBB Başkanı Lütfü Savaş’a sert tepkiyi Twitter hesabından vererek, Seçim hesabı için…

Yalan bulaşıcıdır dikkat!!!” dedi.

İçişleri Bakanı Soylu, Hatay’ın nüfus, Türk Vatandaşı seçmeni ve Suriye vatandaşlığından Türk Vatandaşlığına geçen seçmen sayılarını da Twitter hesabından paylaştığı tabloda açıklamıştı.

BAŞKAN SAVAŞ : ELİMİZE ULAŞAN TEBLİGAT YOK.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Lütfü Savaş, Soylu’nun bu sözlerinin ardından yaptığı ilk açıklamada, soruşturma başlatıldığını basından öğrendiğini belirterek, “Şu an elimize ulaşan resmi bir tebligat yok” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.