Kırıkhan Olay Gazetesi

BUGÜN AKŞAM “AHISKA” KONUŞULACAK

BUGÜN AKŞAM “AHISKA” KONUŞULACAK
23 Ekim 2019 - 8:18

Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği Geleneksel hale getirdiği Çarşamba Geceleri etkinliğinde bugün ilçemizde yaşayan AHISKA Türklerini konu edinecek.

Bölgemizin önemli Kültür adamlarından Osmaniye’de oturan ve kendisi de Ahıska kökenli İsmet İpek, Dörtyol’da oturan ve bir dönem Kırıkhan’da da Öğretmenlik yapan Dörtyol Tarih ve Kültürü ile ilgili birçok esere imza atan Emekli Eğitimci Kadir Arslan ve Kırıkhan’da ilk yerel Televizyon ve Radyo’yu kuran, TRT ANADOLU TV’nunu hayata geçiren Yerel Televizyoncular Arasında önemli bir yere sahip olan İşadamı Rahmi Vardı yarın gece Kayı Obası Restoranında AHISKA konusunu anlatacaklar.

Kırıkhan Kültür ve Sanat Derneği yerel kültür değerlerini, şairlerini, Aşıklarını gün yüzüne çıkartırken, Kırıkhan ve Bölgenin Yerel tarihini de dile getirmeye ve tanıtmaya gayret ediyor. Kırıkhan’da Muşlu Tepesi’nde yaşayan ve MUŞLU olarak tanınan hemşerilerimizin Ahıska kökenli olduklarını biliyoruz. Ancak zamanın da sadece geldikleri yerin ismiyle anıldıkları için bu mahallede oturanlara Muşlu diyoruz. Karaman’dan Osmanlı döneminde Kafkasya’ ya yerleştirilen Ahıska Türkleri en son 1944 yılında, ikinci dünya savaşında Sovyetlerin her bölgesine sürgün edilmişler, büyük bir bölümü ise İkinci Dünya Savaşında Alman Ordularına karşı Cepheye gönderilmişlerdir. Bugün Saat 19.45 daki proğramına dinleyici olarak katılmak isteyenlerin Çevre Yolundaki Kayı Obası’na gitmeleri gerekiyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange