DEPREM PROFESÖRÜ ERSOY “ HATAY’DA BÜYÜK BİR  DEPREM OLMAZ” « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

23 Şubat 2024 - 00:45

DEPREM PROFESÖRÜ ERSOY “ HATAY’DA BÜYÜK BİR  DEPREM OLMAZ”

DEPREM PROFESÖRÜ ERSOY “ HATAY’DA BÜYÜK BİR  DEPREM OLMAZ”
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2023 - 10:17

 

 

Şubat ve sonrasında yaşanan depremin yaralarını  sarmaya çalışan  Hatay halkına, deprem profesörü  hemşehrimiz Şükrü Ersoy’dan  rahatlatan bir açıklama geldi.  Ersoy, 5’in üzerinde  büyük bir deprem  en az 100 yıl  bir daha  yaşanmaz dedi.

Bayram ziyaretinde Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’u  ziyaret eden, Kırıkhan’lı hemşehrimiz    İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Profesör Doktor Şükrü Ersoy,  en az 100 yıl  bir daha Hatay bölgesinde  büyük bir deprem yaşanmaz dedi.

Depremle ilgili bugüne kadar birçok  araştırma yapan ve Hatay’da yaşanan 7 üzerindeki depremi aylar öncesi bilen  Profesör Şükrü Ersoy, bölge halkını rahatlatan açıklamayı yaptı. Ersoy konuşmasında şunları söyledi “ Hatay’da  Antakya, Kırıkhan merkez olmak üzere Hassa ekseninde  olmak üzere büyük bir deprem yaşanmayacak.  Vatandaşlar rahat olsunlar. Elbette artçıları yaşayacağız. Bu bölgede, 3 veya 4 maksimum 5 şiddetinde deprem olur,  oda kesin değil,  depremler giderek zayıflayacak bitecektir. Bu bölgede 7 üzerinde bir deprem olmayacak. Söylentilere inanmasınlar. En az 100 yıl bu bölgede deprem olma şansı olmayacak. Zaten dünyanın en büyük depremlerin birisi  Kırıkhan’dan  geçen fay üzerinde   meydana geldi. Çok büyük bir deprem bu bölgede  beklenmiyor. Lütfen hiçbir kimse söylentilere inanmasın. Biz vatandaşlarımızı  aydınlatmaya devam edeceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Ayhan Yavuz’u  deprem sürecinde  yaptığı çalışmalar dolayısıyla kutlayan  Profesör Şükrü Ersoy,  ilçenin ve bölgenin yeniden yapılanması noktasında  her zaman yardımcı olacağını  söyledi.

Belediye Başkanı Ayhan Yavuz   ise yaptığı açıklamada, Profesör Şükrü Ersoy’un, Kırıkhan’da  Aralık 2022  ayında  yaşanan 4,8 şiddetindeki deprem sonrasında yaptığı açıklamada Hatay’da 7 ve üzeri   şiddetindeki depremin kaçınılmaz olduğuna dikkat çektiği bilgisini paylaştı. 6 Şubat sonrası içinde 6 şiddetindeki bir depremin beklendiğini bilgisini de  Ersoy’un  paylaştığını belirten Belediye Başkanı Ayhan Yavuz “ Bilim  insanı ve bu bölgenin evladı olarak  gereken  uyarıları yaptınız. Bu konuda sizlere teşekkür ediyorum. Bugünden sonra sizin  doğrultunuzda  bu bölgede yaşamaya  devam edeceğiz. Bu coğrafya bizim, terketme şansımız yok. Dışarıya giden hemşehrilerimi ilçeye dönmeye davet ediyorum. Şehir  Planlaması yapılırken,  deprem fay  hatlarımız konusunda  hocamızla istişare halinde olacağız. Şehrimizi yeniden imar ederken  tüm ayrıntıları  ele alacağız ve güvenli yerleşim  alanları oluşturacağız” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.