Kırıkhan Olay Gazetesi

ECZANELERDE BÜTÜN TEDBİRLER ALINDI

ECZANELERDE BÜTÜN TEDBİRLER ALINDI
23 Mart 2020 - 12:37

HATAY Eczacı Odası Başkanı Sedat İlkin Aközcan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından COVİD-19 ‘un pandemik bir hastalık olduğunun ilan edildiğini hatırlattı.

Aközcan yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada, COVİD-19’un yayılmasını önlemek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından alınan önlemlere paralel olarak odalarınca gerekli tedbirler alındığını ve hizmetlerinin kesintisiz olarak devam ettiğini belirterek, “ Sosyal Güvenlik Kurumunun “Kronik hastalığı nedeni ile sağlık raporu olan hastaların ilaç temini “ başlıklı duyurusuna istinaden; kronik bir hastalığa ait bir raporu olan vatandaşlarımızın bu hastalıklarda kullanılacak ilaçlarını reçeteye ihtiyaç olmaksızın eczanelerimizden 1 aylık dozda almaları mümkündür.” dedi.

İLAÇ SIKINTIMIZ YOK

Hastaların ilaç temininde herhangi bir problem yaşamamaları için her türlü önlemleri  aldıklarını, eczanelerde herhangi bir ilaç sıkıntısı bulunmadığını belirten Aközcan, “ Sağlık Bakanlığı’nın “eczanelerde el antiseptiği hazırlanması” konulu izin yazısı gereğince eczanelerimizde Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen formülasyona göre en doğru ve etkin, el ve cilt antiseptikleri kısa süre içerisinde hazırlanacak olup kamu sağlığının korunması amacıyla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına sunulacaktır. Sağlık Bakanlığımızın bilgilendirmeleri çerçevesinde; N95,FFP2 ve FFP3 özellikli maskelerin hastalara direkt tıbbi müdahalede bulunan sağlık personeli tarafından sadece müdahale sırasında kullanılması uygun olup, vatandaşlarımızın normal cerrahi maske kullanması yeterlidir.”

VATANDAŞLARIMIZ DİKKATE ALSIN

“Salgının yayılmasının önlenmesi amacıyla; eczanelerimize başvuran vatandaşlarımızın aşağıdaki tedbirleri dikkate alarak hareket etmeleri önemlidir. Eczanelerimiz personeli ve diğer insanlarla aranıza en az 1 metre mesafe bırakınız. Eczanelerimizde aynı anda en fazla 3 hastaya hizmet verilmektedir. Eczanelerimizde 3 hasta var ise lütfen sıranızı eczane dışında bekleyiniz. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımızın, kendi sağlıklarını korumaları adına ilaç almaya yakınlarını göndermeleri daha uygundur. Öksürük, ateş ve nefes almakta zorluk yaşıyorsanız lütfen maske takınız ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzınızı tek kullanımlık mendille kapatınız, eğer yanınızda mendil yoksa dirsek içinizi kullanabilirsiniz. Güvenliğiniz için tansiyon takibini evinizde yapınız. Halkımızın resmi makamlar tarafından yayımlanan tedbir ve önlemleri dikkatle uygulamaları salgının kısa sürede atlatılmasını kolaylaştıracaktır.” dedi. (

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.