Kırıkhan Olay Gazetesi

FAHİŞ FİYATLARIN SORUMLUSU ECZACILAR DEĞİL

FAHİŞ FİYATLARIN SORUMLUSU ECZACILAR DEĞİL
06 Nisan 2020 - 15:26

Hatay Eczacılar Odası , Eczanelerin fahiş fiyatın sorumlularıymış gibi halkımız üzerinde algı yaratılmaya çalışıldığını ve fahiş fiyatların sorumlusu eczacılar olmadığını belirtti

Hatay Eczacılar Odasından yapılan yazılı açıklama da;

Dünyayı saran Coronavirüs ( Covid-19 ) salgını maalesef ülkemize de sirayet etmiş olup , tüm Doktorlarımız, sağlık çalışanları ve tabi ki biz Eczacılar can siperane en ön safta Covid-19 a karşı mücadele etmekteyiz.

Bu mücadelemizde halkımıza hizmet verebilmek için Eczanelerimiz 7 gün 24 saat kesintisiz çalışmaktadır. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de maske, eldiven ve dezenfektan gibi koruyucu ürünlere talep oldukça artmış, bu ürünlerin fiyatları oldukça yükselmiş, fırsatçılar, stokçular ve karaborsacılar halk sağlığını suistimal eder hale gelmişlerdir.

6197 Nolu Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanuna bağlı yönetmeliğin 46 nolu Maddesi gereği Eczanelerimizi denetleyebilecek kimseler tanımlanmış iken, farklı kurumlar Eczanelerimizi denetlememelidir.

Sanki Eczaneler fahiş fiyatın sorumlularıymış gibi halkımız üzerinde algı yaratılmaya çalışılması kabul edilemez. Eczanelerimiz Sağlık Bakanlığımızın 31.05.2019 tarihli 2019/10 sayılı genelgesi ile 1.Basamak Sağlık Kuruluşu olduğu ilan edilmiştir. Eczanelerimiz bir ticarethane olmayıp , Eczacılarımız da tacir değil sağlık çalışanıdır.

Bilinmelidir ki Eczacı camiamız ülkemizde 30.000 e yakın Eczane sayısı ve 70.000 e yakın çalışanı ile kamu yararına çalışıp , halk sağlığı için hizmet vermektedir. Münferit olaylarla büyük camiamız itibarsızlaştırılamaz.

Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu zor günlerde , tüm sorumluları bilinçli olmaya davet ediyoruz. Biz Eczacılar olarak Halk Sağlığı için mücadeleye devam edeceğimizi ve fahiş fiyatıların sorumluları olmadığımızı kamuoyuna saygıyla beyan ederiz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange