Kırıkhan Olay Gazetesi

FLOR İYONU UYARISI

FLOR İYONU UYARISI
03 Haziran 2019 - 8:58

Hatay İl Sağlık Müdürü V. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki FLOR İYONU, YAŞAMSAL DEĞERİ OLAN BİR ELEMENTTİR dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılından bu yana Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Programı kapsamında anasınıfı ve ilköğretim okullarında okuyan öğrencilere yönelik İlk Öğretim Okullarında Uygulanan Florürlü Vernik Uygulaması Hakkında Hatay İl Sağlık Müdürü V. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki tarafından bir açıklama gerçekleştirildi.

Gerçekleştirdiği basın açıklamasında Flor İyonu hakkın da şu bilgilere yer veren Ha tay İl Sağlık Müdürü V. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki; “Flor iyonu, insan vücudu için yaşam sal değeri olan 7 eser elementten biridir. Bu element, kimyasal yapısı gereği insan vücuduna belirli dozda rutin olarak alındığında kemikler ve gelişmekte olan dişler gibi mineralize dokulara özel bir bağlanma göstermektedir. Dişleri çürüğe karşı koruduğu ve güçlendirdiği bilinen bir element olması nedeni ile 50 yıldan daha uzun süredir Avrupa, Amerika ve diğer gelişmiş ülkelerde diş çürüklerinin önlenmesinde ve kontrolünde kullanılmaktadır.” dedi.

FLORÜR, DİŞ ÇÜRÜĞÜNE KARŞI BİR KALKANDIR

Florür Verniğinin ağızda çürük yapıcı özellikteki bakte rilerle savaşmaya yardımcı olduğunu belirten Hatay İl Sağlık Müdürü V. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki; “Florür verniği diş çürüğüne karşı korunma ya, çürüğün gelişimini yavaş latmaya ve durdurmaya yardımcı, ağızda yavaş ve uzun süreli florür salımı sağlayan bir yöntemdir. Vernikler reçine benzeri içerikleri ile florürün diş minesinin yüzeyine tutunmasını ve yavaş yavaş salına- rak diş ve çevresinde depolanmasını sağlarlar. Florür diş minesini ağızda oluşan asitlere karşı dirençli hale getirir, ağızda çürük yapıcı özellikteki bakterilerle savaşmaya yardımcı olurDiş minesinin kristal yapısında meydana gelen bozulmayı önler, yeniden onarılmasını kolaylaştırır.” dedi.

FLORÜR VERNİĞİ SAĞLIK RİSKİ OLUŞTURMAZ

Florür Verniğinin kullanılma sının herhangi bir sağlık riski oluşturmadığını belirten Hatay İl Sağlık Müdürü V. Dr. Ümit Mutlu Tiryaki; “Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde 2014 yılından bu yana Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Programı kapsamında anasınıfı ve ilk öğretim okullarında velilerden aydınlatılmış onay formu alınarak öğrencilere uygulanmakta olan florürlü vernik uygulamasının, gerek 60 ay ve üzeri çocuklarda ya pılması, gerekse az miktarda kullanılan florürlü verniğin, tükürükle temas ettiğinde diş yüzeyinde kısa sürede sertleşmesinden dolayı yutma riskinin az olması ve yılda sadece iki kez lokal olarak yapılan bu uygulama ile sürekli bir alımın ve dentalflorozis riskinin söz konusu olmama sı nedenleriyle herhangi bir sağlık riski oluşturmayacağı ve güvenle kullanılabileceği tüm halkımıza belirtir, sağlıklı günler dilerim.” ifadelerine yer verdi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.