Kırıkhan Olay Gazetesi

GÜNDE 90CM. YÜKSELİYOR

GÜNDE 90CM. YÜKSELİYOR
15 Eylül 2019 - 14:09

Kültür Bakan yardımcılığı ardından milletvekilliği  görevi boyunca bölgenin sorunlarını  çözmek için var gücüyle uğraşan   Hüseyin Yayman’ın tarihe  geçecek  hizmetine  aylar kaldı.

40 yıla yakın süredir devam eden   Amik Ovasına hayat verecek olan  Menzelet Baraj Projesi  ve Tahtaköprü barajını yükseltme  çalışmaları aralıksız sürüyor.    Amik ovasının yazın  sulama  suyunu kışın ise bölgeyi taşkından koruyacak olan  Tahtaköprü Barajındaki  yükseltme çalışmaları geceli- gündüzlü devam ediyor.

Bölgede yaşayan tüm insanları yakından ilgilendiren Tahtaköprü barajındaki çalışmaları yakınen takip eden Milletvekili Hüseyin Yayman, 1 yıl içinde  en an 20’i aşkın   defa Tahtaköprü Barajına giderek çalışmaları inceliyor, bilgi alıyor.

  DSİ Bölge  ve Hatay Şube müdürleriyle sık sık  Tahtaköprü barajında bir araya gelerek  gidişat hakkında bilgi alan Yayman,  baraja gitmediği süreçte kurmaylarını baraja göndererek çalışmalar hakkında bilgi alıyor.

Gazeteci  İ. Mehmet Bilgin, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Ak Parti İl Başkan yardımcısı İbrahim Cihangir ve Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı  Mehmet Çelik’le beraber Tahtaköprü barajına giden Hüseyin Yayman yetkililerden bilgi aldı, gidişatı yakından takip etti.

Müteahhit firma yetkilisi verdiği bilgide çalışmaların gece gündüz  devam ettiğini belirtti.    Baraj gövdesini oluşturma ve yükseltme çalışmalarını   kademeli olarak  sürdürdüklerini belirten firma yetkilisi,  günde 90cm civarında yükseltme gerçekleştirdiklerini söyledi.  Yıl sonuna kadar  barajdaki çalışmaların tamamlanacağını  belirten  firma yetkilisi, Milletvekili Hüseyin Yayman’a bu konuda söz verdiklerini ve tüm araç ve ekipmanlarıyla çalışmaların hızlı şekilde devam ettiğini belirtti.

Milletvekili ile birlikte 6.kez  Tahtaköprü barajındaki çalışmaları takip etmek için  bölgeye giden  gazeteci  İ. Mehmet Bilgin’e  bir açıklama yapan  Hüseyin Yayman ‘ Bölgemizin kaderini değiştirecek, binlerce insana  yaşam verecek olan;  bölgede susuzluğu ve taşkını önleyecek önemli bir  proje olan  Tahtaköprü barajı bizim en vazgeçilmezimizdir. Halkımıza bu yılın sonunda bitirme sözü verdik. Bu nedenle  sürekli bu bölgeye gelerek çalışmaları yakından takip ediyor, herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için gayret gösteriyoruz.  Bu konuda  her daim üstün bir gayret gösteren DSİ yetkililerine  teşekkür ediyorum.   İnşaatın yüklenici  firması yetkililerine de teşekkür ediyorum. Konunun  vahamiyetini  anlayarak çalışmalarına hız katıyorlar.   Bu çalışmalar tamamlandığında çiftçilerimiz  kadar bölge esnafı da  ekonomik bir rahatlığa kavuşacak, yarınlarına daha güvenli bakar duruma gelecektir.’ dedi.

Bölgeyi yakından ilgilendiren Tahtaköprü barajının bu yıl içinde tamamlanması için Milletvekili Hüseyin Yayman, Bakanlık  nezdindeki  girişimleriyle  130 milyon tl. ödenek çıkartılmıştı.

Tahtaköprü Barajının tamamlanarak faaliyete  girmesi ardından Milletvekili Hüseyin Yayman’ın adının tarihe geçmesine kesin gözüyle bakılıyor.  Halk deyimiyle ‘ Bu hizmetin mimarının önünde şapka çıkartılır’  Hüseyin Yayman için  rahatlıkla  ifade edilebilir olduğu söyleniyor.   

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.