GÜZELMANSUR “DEPREM SONRASI HATAY’DA ÇALIŞAN SAYISI %35 AZALDI” « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

24 Şubat 2024 - 08:33

GÜZELMANSUR “DEPREM SONRASI HATAY’DA ÇALIŞAN SAYISI %35 AZALDI”

GÜZELMANSUR “DEPREM SONRASI HATAY’DA ÇALIŞAN SAYISI %35 AZALDI”
Son Güncelleme :

10 Kasım 2023 - 11:18

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, depremin istihdama en olumsuz yansıdığı Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman illerinde işsizlik maaşı başvurularında 600 gün prim şartını kaldıran kanun teklifi verdi.

Güzelmansur’un kanun tek lifine göre, bahsedilen illerde işsizlik maaşına başvurmak için, 6/2/2023 tarihinde sigor talı olmak yeterli olacak İşsizlik ödeneği hesaplamasında ise ilgili dönemdeki günlük brüt asgari ücret esas alınacak buna göre işsiz kalmış depremzedeye 13.414 TL işsizlik maaşı ödenecek. DEPREM SONRASI HATAY’DA ÇALIŞAN SAYISI %35 AZALDI Güzelmansur kanun teklifinin gerekçesinde şu değerlendirmelere yer verdi: “Dep remlerle birlikte onbinlerce ti carethanenin kullanılamaz duruma gelmesi ve aradan geçen 8,5 aya rağmen bunla rın tam anlamıyla telafi edilememesi sonucu depremden etkilenen illerde işsizlik had safhaya çıkmıştır. Hatay’da deprem öncesinde özel sektörde 165 bin olan kayıtlı istihdam deprem sonrasında 107 bine düşerek çalışan sayısı %35 azalmıştır diğer bir deyişle deprem sonrasında Hatay’da her 3 kişiden biri işsiz durumdadır Depremler nedeniyle Kahramanmaraş’ta özel sektörde çalışan sayısı %29, Malatya ’da %25, Adıyaman’da ise %13 azalmıştır. Depremzede işsiz insanlarımız ülkemizdeki ağır ekonomik kriz, pandemi gibi nedenlerle son 3 yılda minimum 600 gün sigorta primi ödemiş olma şartını yerine getirememektedir dolayısıyla depremin istihdama en olumsuz yansıdığı başta Hatay olmak üzere 4 ilimizde işsizlik ödeneği başvurularından bu şartın aranmaması gerekmek tedir”dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.