HATAY SUSUZ KALABİLİR « Kırıkhan Olay Gazetesi

17 Ocak 2021 - 01:03

HATAY SUSUZ KALABİLİR

HATAY SUSUZ KALABİLİR
Son Güncelleme :

05 Ocak 2021 - 17:11

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kurak geçen kış mevsimi ve yaşanan su sıkıntısı ile ilgili düşüncelerinide paylaştı.

Savaş, “Karaçay Barajı’nda ve birçok noktada su seviyesi çok düştü. Eğer önlem almazsak tüm Hatay susuz kalabilir. Konuyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Tamamlandığında vatandaşlarımızla paylaşacağız. Mevcut suyumuzu verimli ve tasarruflu kullanmalıyız” dedi.

AİLEME İÇİRMEYECEĞİM SUYU HATAY HALKINA İÇİRMEM

Lütfü Savaş, konuyla alakalı İskenderun bölgesine Aslantaş Barajı’ndaki suyun neden verilmediğini de açıkladı. Aslantaş Barajı’ndaki suyun 13 farklı noktadan kirlendiğini vurgulayan Başkan Savaş, “Osmaniye’deki iki ayrı noktadan çıkan su ırmaklar aracılığıyla baraja taşınıyor. Yapılan incelemelerde biyolojik ve kimyasal oksijen değeri normal seviyenin altında çıkması gerekir. Bu konudaki kanun ve yönetmelik; ‘kanalizasyon karışan su tesiste arıtılsa bile içme suyu olarak kullanılmaz’ diyor. Bana bu konuda baskı yapanlar kanun dışı iş yapmamı istiyor. Bunun bir de vicdani yönü var. İçmeyeceğim ve aileme içirmeyeceğim suyu Hatay halkına içirmem” diyerek daha maliyetli bile olsa kuyulardan su çekmeye devam edeceklerini kaydetti.