Kırıkhan Olay Gazetesi

HATAY TABİATI KORUMA DERNEĞİ 10.YILINI KUTLUYOR

HATAY TABİATI KORUMA DERNEĞİ 10.YILINI KUTLUYOR
14 Mayıs 2020 - 21:20

Hatay Tabiatı Koruma Derneği 10.yılını geride bıraktı.Hatay Tabiatı Koruma Derneği 10 yıllık süre boyunca Hatay’da bir çok başarıya imza attıklarını belirttiler.

Dernekten Yapılan yazılı açıklama da ”Dağa ve insan ayrılmaz bir bütündür. Doğa koruma sevdasıyla çıktığımız bu yolda 10 yılımızı aştık. Bu on yıl içinde zaman zaman yorulduk, zorlandık, stresli zamanlar geçirdik, çıkmaz yollarla karşılaştık ancak hiçbir zaman pes etmedik daima çözüm odaklı çalıştık.

Kurutulan Hatay Amik Göl’ünü Geri İstiyoruz diyerek bir grup arkadaş ile çıktığımız yolda Doğanın sorunları için yapıcı ve yerinde çözümler üreten binler haline gelen Hatay Tabiatı Koruma Derneği bilimin önderliğinde yüreğindeki doğa aşkı ile yoluna emin adımlar ile devam ediyoruz.
Hedefimiz doğa ile uyumlu ve onunla barışık şekilde kalkınmaktır. Tüm çevre kirliliğinin karşısındayız.

İşte Çevre çalışmalarımızın bazıları;
1) Dağ Ceylanı Yaşam Alanında kurulması planlanan 3 çimento fabrikasının engellenmesi. Birinde hukuki sürec diğer ikisinde etkin lobi, eğitim bilinçlendirmesi,
2) İki tane taş ocağı iptali,
3) Bir Yaban Hayatı Geliştime Sahası ilanı,
4) Bir Tabiat Parkı ilanı,
5) Bir arkeolojik sit ilanı,
6) Bir ulusal öneme haiz sulak alan kazanılması,
7) Bir mahalli öneme sahip sulak alan kazanılması,
8) Bir Tabiat Anıtı ilanı,
9) Sulak alanlar da envanter çalışmaları,
10) Hatay Belen Tabiat Parkı fizibilite çalışması,
Ve; tüm bunların yanında sayısız tür koruma araştırma geliştime ve ekoturizm projelerini gerçekleştirdik. Kurulduğu günden itibaren hem Hatay’da hem de ülkenin farklı yerlerinde çalışmalar yürüten Hatay Tabiatı Koruma Derneği bugün yüzlerce gönüllüsüyle sorunların karşısında.”denildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange