Kırıkhan Olay Gazetesi

HATAY’DA KONSERVATUVAR VAR

HATAY’DA KONSERVATUVAR VAR
17 Nisan 2019 - 17:51

KORO ŞEFLERİ BİR ARAYA GELDİ

 Medeniyetler şehri Hatay’da ilk defa Koro Şefleri ve Yöneticileri, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Antakya Devlet Konservatuarı Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erhan TEKİN tarafından düzenlenen tanışma toplantısında bir araya geldiler.

Tanışma Toplantısında; Genel Olarak Hatay’ın Kültürel yapısı yanında yaşayan folklorik değerleri, müzik ve koroların varlığı konuları yanında

  • Hatay kültür, sanat ve müzik alanında koroların yeri ve önemi,
  • Mevcut koroların idari-mali ve teknik sorunları,
  • Şehir merkezinde koroların konser ve etkinlikleri yapacak alanın yetersizliği,
  • Hatay şehrimizde korolar şenliği düzenlenmesi ve her yıl Aralık ayında dünya korolar günü etkinliği düzenlenmesi,
  • Mevcut koroların birleşeceği yeni bir korolar korosunun oluşturulması,
  • Korolara eşlik etmekte görev alan çalgı aleti icraatçıların yetiştirilmesi,
  • Şehirde kültür sanat festivallerin düzenlenmesi konuları görüşüldü.

Konservatuar Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Erhan Tekin Mustafa Kemal Üniversitesi’nde açılan ve 30 öğrenciyle öğretimin devam ettiğini belirterek; “Asıl Sorun binamız yok. Şu an geçici olarak bulunduğumuz bu binada herhangi bir etkinlik yapmada sıkıntı yaşayabiliyoruz. Hataylı İşadamlarının Hatay’a ve Üniversitemize layık bir Konservatuar Binası yaptırarak hem kendi isimlerinin yaşatılması Hem de Hataya Kültür, Sanat ve Müziğine önemli katkı sağlayacaktır. Bu Konservatuar’da yetişen öğrenciler gelecekte yapacakları çalışmalar ile hem Hatay’ın hem de kendilerinin isimlerini duyuracaklardır.” dedi

            Tanışma toplantısına Antakya merkez ve Kırıkhan’da bulunan koro Şefleri, Sanat Merkezi ve Müzik evi yöneticileri katıldı. Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği Korolarının iyi çalışmalar yaptığını, ancak yeterince salon bulunmadığı, var olan iki salonun da yetersiz olduğu ifade edildi.

            Hatay Büyük Şehir Belediyesi’nin Çok Amaçlı bir Salon Yaptırmasının mümkün olacağını belirten Koro Şefleri Şehir Merkezi’nde ki eski Otogar alanının böyle bir salon için uygun olduğunu ve konunun Hatay BB Lütfü Savaş’a iletilmesini istediler.

            Koro Şeflerinin sık sık bir araya gelmesini ve ortak çalışmalar yapmasını, Sanat Merkezlerinin de Antakya Devlet Konservatuarına yetenekli öğrencilerin yönlendirilmesini

İsteyen Konservatuar Müdürü Erhan Tekin; “Biz Bütün Hatay’a sahip çıkma, tanıma ve araştırmada yanınızda olacağız. Enstrüman temininde, Akort işlerinde birlikte güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Çünkü Hatay Eğitimin en kalitelisine layık bir şehirdir’ dedi.

            Koro Şefleri Konservatuar Binasında veya bir başka mekanda bir aarayaa gelme kararı aldılar ve toplu fotoğraf çektirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.