HATSU, ÇEVRE VE SU KAYNAKLARININ KİRLENMESİNİ ÖNLÜYOR « Kırıkhan Olay Gazetesi-Hatay'da Hızlı doğru tarafsız haberciliğin merkezi

25 Şubat 2021 - 23:49

HATSU, ÇEVRE VE SU KAYNAKLARININ KİRLENMESİNİ ÖNLÜYOR

HATSU, ÇEVRE VE SU  KAYNAKLARININ KİRLENMESİNİ ÖNLÜYOR
Son Güncelleme :

23 Şubat 2021 - 9:02

Hatay Büyükşehir Belediye si Su ve Kanalizasyon İdare si Genel Müdürlüğü(HATSU) işletmesini yaptığı atıksu arıt ma tesislerinde Kentsel Atık su Arıtımı Yönetmeliği’ne uygun olarak su deşarjını gerçekleştirerek yaşam alan larını ve su kaynaklarını te miz tutmak adına mücadelesini sürdürüyor. Nüfus artışı, şehirleşme, sanayileşme, sosyal yaşam ve çevresel farklılıkların artmasıyla beraber atık suları arıtacak arıtma tesislerine de ihtiyacın daha da arttığına dikkat çeken HATSU, Hatay ’a kazandırılan 9 yeni atık su arıtma tesisi arasında bulunan Kırıkhan Atıksu Arıtma Tesisi’nde doğayı, yaşam alanlarını, sulama ve içme suyu kaynaklarını atık sular ile zararlı kimyasal maddelerden korumak üzere günde 18 bin m3 atık suyun arıtıldığını açıkladı. Tesiste giriş ve çıkış suyunun fiziksel ve kimyasal parametrelerinin ölçümü ve analizinin gerçekleştirildiğine dikkat çeken Genel Müdürlük, yapılan analizler sonucunda atık su arıtma tesisi deşarj suyunun her gün stan dartlara uygun olup olmadığı kontrolünün yapıldığını aktardı. Laboratuvar hizmeti ile çev re kalitesinin izlenmesi, iyileş tirilmesi ve kalitenin arttırılması amacıyla, yasal mevzu atlara ve ulusal/uluslararası standartlara uygun, etkin, verimli, kesintisiz denetimin sürekliliğinin yapıldığını belir ten HATSU, küresel ısınmayı önlemeye yönelik yürütülebilecek mücadelede önemli bir eylem olan atık su arıtımı hizmetinin bilimsel ve yasal kurallar çerçevesinde gerçekleştirildiğini vurguladı. İşletmesi yapılan 15 atık su arıtma tesisi ile günde 151 bin m3 atık suyun arıtıldığını, doğanın, çevrenin ve su kaynaklarının daha kirlenmesinin önüne geçildiğine dikkat çeken HATSU, ayrıca yapılan arıtım hizmeti ile tarımsal ürünlerin daha sağlıklı yetişmesine ciddi katkı sağlamıştır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.