Kırıkhan Olay Gazetesi

“Kanserden korkmayalım, Geç Kalmaktan Korkalım”

“Kanserden korkmayalım, Geç Kalmaktan Korkalım”
10 Nisan 2019 - 8:26

 

 

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında kanser ile ilgili halkı bilgilendirme ve farkındalığı artırmak amacıyla etkinlik düzenlendi.

  Kırıkhan Öğretmenevi Salonunda düzenlenen toplantıya ilgi büyük oldu. Kırıkhan Kaymakamı  Zafer Karamehmetoğlu, İlçe Sağlık  Müdürü Ahmet  Yılmaz, Belediye Başkan yardımcısı Uğur Polat, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Gülfinaz Gövler, Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Gülen Yavuzoğlu, ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Kırıkhan  İlçe Sağlık Müdürü  Ahmet Yılmaz yaptığı konuşmada; kanserin günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu ve hastalıklar içinde ölüm nedeni olarak ikinci sırada yer aldığını, bunun yanı sıra hastalığın bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olduğunu ve bu nedenle kanserden korunmanın, kanserin tedavisinden daha önemli olduğunu belirtti ve  “Kanser önlenebilir bir rahatsızlıktır. Kanseri önemseyelim, Kanserden korkmayalım, Geç kalmaktan rorkalım “Tarama bir saatinizi, Kanser hayatınızı alır” ifadelerini kullandı.

“Erken teşhis hayat kurtarır”

Kanser Erken Teşhis  Tarama  ve Eğitim Merkezi  Yetkilileri ise  kanserden korunmanın yöntemlerinden bahsederken erken tanının önemine de değindi. Ülkemizde Ulusal Kanser Kontrol Programı çerçevesinde Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği üç kanser türü olan meme, rahim ağzı ve kolorektal (bağırsak) kanserlerine karşı ücretsiz tarama hizmeti verildiğini ve meme kanseri taraması 40-69 yaş kadınlarda, rahim ağzı kanseri taraması 30-65 yaş kadınlarda ve kolorektal kanseri taraması 50-70 yaş tüm kadın ve erkeklerde yapıldığını belirtti. Bu hizmetlerin Aile Hekimleri ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde  (KETEM) ücretsiz yapıldığını belirttiler.

 Kırıkhan Kaymakamı  Zafer Karamehmetoğlu ise  yaptığı konuşmada, kanserle mücadelede bilinçli bir toplum olmanın gereğini dile getirdi.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.