Kırıkhan Olay Gazetesi

Kaymakam Bülent UYGUR, 15-22 Nisan Turizm Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Kaymakam Bülent UYGUR, 15-22 Nisan Turizm Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı.
15 Nisan 2019 - 8:44
Ülkemizde turizm bilincini geliştirmek ve halkımızın turizm faaliyetlerine katılımını sağlamak amacıyla, 1976 yılından itibaren her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutlamaktayız. Ülkelerin ve şehirlerin ekonomisine yaptığı katkının yanı sıra, farklı kültürlerin birbirini tanımasına ve kaynaşmasına da vesile olan turizm, Değişen, Gelişen ve Güzelleşen Altınözü ilçemizin kalkınmasında önemli bir etkendir.
Binlerce yıllık tarih ve kültür birikimiyle eşsiz bir ilçe olan Altınözü, doğal güzellikleri, kültürel dokusu ve tarihi değerleriyle turizm konusunda önemli bir yere sahiptir. Zeytin diyarı Altınözü ilçemiz, birçok turistik ve kültürel tarihi eserleri içinde barındırmaktadır. Bu nedenle tüm ilçemizi bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde, hak ettiği yere hep birlikte taşımalıyız. İlçemizin kültürel ve turistik değerlerinin tanıtılması noktasında, toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla kültürel miraslarımıza sahip çıkıyoruz. Turizm hareketliliğini ilçemize çekerek, gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ilçemizde zaman geçirmelerini amaçlamaktayız.
Geride bıraktığımız yılda ilçemizin tanıtımı açısından önemli olduğunu düşündüğümüz “Altınözü Zeytin ve Zeytinyağı Festivali, Altınözü Zahter Festivali” gerçekleştirdik. Festival kapsamında açılışını gerçekleştirdiğimiz Tokaçlı Mahallemizde bulunan Zeytin Müzesini turizme kazandırdık. Festivaller ile amacımız, ilçemizi daha geniş çevrelere tanıtmak ve ilçemizin ekonomisine katkı sağlamaktır. Altınözü Zeytini ve Zeytinyağını ve Altınözü’nü Tanıtan Belgesel Film çekimlerini tamamladık. Altınözü Kaymakamlığımız, Altınözü Belediyesi ve Hatay Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından hazırlanan Yunushan Gelinler Dağı Roma Nekropolü ve Kaya Mezarları Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi Projesinde Roma dönemine ait kaya mezarlarının gün yüzüne çıkartılarak turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Roma Nekropolü’nde 75 bin metrekarelik bir alan üzerinde toplamda 18 kaya mezarı bulunmaktadır. Kaya mezarlarının üzerinde çeşitli motifler, steller, koçbaşları bulunmaktadır. Yunushan Mahallemizde bulunan Roma dönemine ait Kaya mezarlarının Altınözü turizmine, tarihi ve kültürel varlığına önemli bir katkı sunacaktır. Beyaz dere mevki Kırkgöz Mağaralarının bulunduğu alanda, Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve DOĞAKA işbirliğiyle Altınözü Altın Zeytin Cam Seyir Terası projemizin yapım çalışmaları devam etmektedir. 15 Temmuz Milli İrade Parkı alanımızdan, Belediye binamızın karşısına, Altınözü Zeytin Asma Köprü projemizi gerçekleştireceğiz.
Altınözü ilçemizi, ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründe daha ön plana çıkartarak, turizm alanında hak ettiği noktaya getirmek ilçemize ve halkımıza büyük katma değer sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle; Altınözü’nün sahip olduğu güzellik ve zenginlikleri ile Türkiye’nin turizm sektöründeki gelişmesine katkı sağlamasını ve ilçemizde bulunan bütün turizm değerlerinin ön plana çıkarılacağı bir yıl olmasını temenni ediyor, Turizm Haftasını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.