Kırıkhan Olay Gazetesi

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE İMAR BARIŞI YALANLARI.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE İMAR BARIŞI YALANLARI.
28 Şubat 2019 - 15:07

İskenderun’da yıllardır tartışılan ve bir türlü çözülmeyen Kentsel Dönüşüm kapsamına giren mahalleler, imar barışı diye sunulan yasalar karşısında bu mahallelerde çözüm üretilmediği gibi evleri ellerinden alınan insanlar nereye başvuracaklarını,ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.

Vatan Partisi belediye başkan adayı Beşir Baysoy İskenderun’da İmar Barışı adı altında evleri ellerinden alınmak isteyen Meydan Mahallesindeki insanlarla görüştü. İmar Barışının aldatmaca ve halkı kandırmak olduğunu halka anlattı. Bu mahallede yaşananların içler acısı olduğunun altını çizdi.

Evlerinin kentsel dönüşüm, imar barışı adı altında ellerinden alınmak isteyen insanlar çözüm konusunda siyasi partilere güvenlerinin olmadığını, bu gecekonduların ellerinden alınarak, rant için kullanılacağını iddia ettiler.

Mahalle sakinleri ayrıca mahallede onlarca işsiz olduğunu ve önceki seçimlerde belediye başkan adayları söz verdiklerini ama seçim bittikten sonra kendilerini yüz üstü bıraktıklarını söylediler.

Vatan Partisi belediye başkan adayı Beşir Baysoy, tek, tek evleri gezdi, gençlerle görüştü ve çözüm konusunda partisinin projelerini şöyle anlattı.

Sizleri anlıyorum. Çalışan ve işsiz insanlarsınız ve kentin dışına itildiniz. Sizin yerinize kentin rantını yiyenler oturmaktadır. Sizler ürettiniz, sizler çalıştınız ama payınızı almadınız. Vatan Partisi belediyelerinde üreten bir kent amacına uygun düzenleyecektir. Havadan para kazanma aracı olan kent rantları halkın kullandığı kaynak haline getirilecektir. Hazine arazileri kentin üreten ve yoksulların ihtiyaçları için konutlar yapılacaktır.

Gerek hazine arazileri gerek tapulu gecekondularınız elinizden alınmayacak, tam tersine size en uygun şartlarda yeni yerleşim ve konut olarak düzenlenecektir.

Aslında belediyeler özelleştirildi. Özel çıkar ve taşeronlara teslim edildi. Sizler üç-beş rantçılar uğruna kurban edildiniz. Rant için belediyenin kamu hizmetlerini yapmıyorlar. Bizim belediyemizde belediye başkanları yeniden kamunun ve halkın hizmetinde olacaktır.

Sizlere yine söz veriyoruz ve belediyenin bu imkanları vardır. İşsiz olan gençlerimize iş, parkı olmayan çocuklarımıza park alanları yapacaktır.

Bu gün belediyeler kişisel çıkarlar, ihaleci sisteme kurban edilmesinin nedenini sizler yaşayarak görüyorsunuz. Kentsel dönüşüm diyorlar, sizin zor şartlar altında aldığınız, yaptığınız gecekondular yıkılıp, yerine binalar yapılacak ama içinde sizler olmayacaksınız. Sizler kentin daha dışına sürüleceksiniz. Biz Vatan Partisi olarak kendimizin değil, kentimizin, halkımızın belediyesini kuracağız.

HÜSEYİN GÜLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.