Kırıkhan Olay Gazetesi

KIRIKHAN ESNAFININ SORUNLARI MASAYA YATIRILDI

KIRIKHAN ESNAFININ SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
12 Kasım 2019 - 20:45

Kırıkhan’da düzenlenen toplantıda, Oda Başkanları oda üyelerinin sorunlarını ilçe yöneticilerine aktardılar.

Kırıkhan Karma Esnaf Oda Başkanı İbrahim Cihangir tarafından düzenlenen kahvaltılı toplantıya, Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Oda Başkanı Abdulkadir Teksöz, Vergi Dairesi Müdürü Mustafa Birinci, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Numan Bölükbaşı, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çelik , S.S. Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi başkanı İsmail Toklucu ile ilçede faaliyette bulunan oda başkanları katıldı.

Karma Oda Başkanı İbrahim Cihangir, Kırıkhan esnafının ekonomik sorunları, sebepleri ile alınması gereken tedbirlerin dile getirilmesi amacıyla böyle bir toplantıyı düzenlediklerini vurguladı.

Htay Birlik Başkanı Abdulkadir Teksöz ise yaptığı konuşmada, bu tür toplantıların tüm ilçelerde sık sık düzenlendiğini ve sorunların dile getirildiğini söyledi. Gece gündüz esnaf sorunlarını çözmek için  çalıştıklarını belirten Başkan Teksöz, esnafın sorunlarının genel merkez tarafından dile getirildiğini ve yaptırım istenilmesine karşın bugüne kadar sonuç alınamadığını ancak mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. Özellikle, büyük marketlerin ve AVM’lerin esnafların mağduriyetlerine  neden olduğunu dile getiren  Teksöz” TBMM’ye kadar konuyu taşıdık, ancak ilgili yasa meclisten geçmedi. Fakat esnafımızı rahatlıcı her türlü çalışmanın devamlı takipçisi olacağız. Bu yönde yasa çıkarılıncaya kadar arayışımız ve mücadelemiz devam edecektir”dedi.

Toplantıda konuşan Belediye  Başkanı Ayhan Yavuz “ Hiçbir esnafımızın kepenginin kapanmasına, evine bir ekmek dahi götüremeyecek duruma gelmesine gönlümüz razı olmaz. Belediye olarak gereken tüm tedbirleri alıyoruz almaya da devam edeceğiz”dedi.

Kaymakam Zafer Karamehmetoğlu ise yaptığı konuşmada, ortaya çıkan sorunların elbirliği ile aşılabileceğini söyledi. Özellikle kapalı alanlarda sigara içilmesi konusunda işyeri sahiplerinin uyarılması gerekliliğini dile getiren Kaymakam Karamehmetoğlu “ Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (Sabim)ne yapılan şikayetler 2 saat içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor. Sabim’e şikayet geldiğinde şikayet edilen yer hakkında inceleme başlıyor ve durum tutanaka yansıyor, cezai müeyyide uygulanıyor. Çoğu esnafımız bu nedenle ceza ile karşılaşmaktadırlar. Kurallara duyarlı olmak gerekiyor. Oda üyelerinin bu konuda sık sık uyarılması gerekiyor.”dedi.

Kırıkhan’da Suriye’li işyeri sahiplerinin adeta ayrıcalıklı olduğu ve Türk esnafına uygulanan kuralların Suriye’lilere uygulanmadığı da dile getirildi. Toplantıda, her esnafının işyeri açma ruhsatı alması gerekliliği dile getirildi ve rekabet için her esnafın aynı düzeye getirilmesi istenildi.

Toplantıda, esnafların diğer sorunları da dile getirildi ve yetkililerden çözüm istenildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange