Kırıkhan Olay Gazetesi

KIRIKHAN İÇİN İSTEKLERİMİZ

KIRIKHAN İÇİN İSTEKLERİMİZ
ZEKERİYE OKCU
ZEKERİYE OKCU( zekeriyeokcu@kirikhanolay.com.tr )
Öğretmen,şair,yazar,
21 Mart 2019 - 8:11

Bir Kırıkhan sevdalısı olarak bu sütunlardan zaman zaman Kırıkhan üzerine düşüncelerimi dile getirmeye çalışıyorum. Kimi zaman problemleri anlatıyor, yapılacaklar hakkında görüşlerimi ifade ediyorum. Bu fikir teatisinin faydalı olduğu kanaatindeyim.
Önümüzdeki günlerde tüm ülkemizde olduğu gibi

Kırıkhan da yerel yöneticilerini seçecektir. Yönetime aday olanlara bu vesileyle ilçemizin geleceği üzerine birazcık hasbihal etmek istiyorum.
Coğrafi olarak çok önemli bir konumda olan Kırıkhan merkezi bir özellik arz etmektedir. Hassa, Kumlu, Reyhanlı, Antakya, Belen ve İskenderun’a aynı mesafelerde yakınlık burasının bir merkez olmasını sağlamıştır. Kırıkhan bu çevreye hep hitap etmiştir. Tabir yerinde ise bu çevrelerin suları, insanları, öğrencileri, hastaları vs. Kırıkhan havzasında toplanmıştır. Hala da bu çevrenin nüfusunu ve ilgisini çekecektir.
Bu noktadan daima büyüyen ve gelişen Kırıkhan daha büyük hizmetleri hak etmektedir. Problemler ve hizmetler daha ciddi ve geniş şekilde etüt edilmelidir. Mesela Devlet hastanesine acilen bir çevre ve ambulans yolu yapılmalıdır. Şehir trafiğinde aralıksız denetimler yapılmalı, ana yollarda park eden araçlar kaldırılmalı, bazı önemli kavşaklara ışık konulmalıdır.
Cumhuriyet meydanı şehre yakışır şekilde tanzim edilmelidir. Şehrin en gözde yerinde yer alan Atatürk parkı daha cazip hale getirilmelidir.Delibekirli çayının şehirden geçen diğer kısımları ıslah edilerek eski hastahane yakınındaki şelale ve suni şelaleye el atılmalıdır.
Yöresel ürünlerimizin tanıtımı ve pazarlaması yapılmalıdır. Kömbemiz, kebabımız, ciğerimiz, havucumuz, kavunumuz, Delibekirli narımız, Telbizek portakalımız ve Ilıkpınardaki camus hayvanı ürünleri çok iyi değerlendirilmelidir. Şöhret olan dişçiliğimize sahip çıkılmalıdır.
Beyazıd bestami, Gölbaşı, Delibekirli, ve Alan yaylası daha iyi değerlendirilmeli ve turizme kazandırılmalıdır.
Sözü verilen kültür sarayı bir an önce yapılıp hizmet’e girmelidir kıraathaneler şehrimize ayrı bir güzellik katacaktır.Kaymakamlık,belediyeler ve diğer kurumlar yerel yazar, şair ve sanatçıların kitaplarına ve eserlerine sahip çıkmalı satın almalı öğrencilere ve halka dağıtmalıdır. Festivaller, fuarlar ve şenlikler daha fazla düzenlenmelidir.
Bunlar ilk aklımıza gelenler. Bu temennilerimiz inşallah nazar-ı dikkate alınır. İstiyorum ki hep Kırıkhan kazansın hizmet kazansın.Başarı dileklerimle.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.