Kırıkhan Olay Gazetesi

KIRIKHAN’DA ADALET ORMANI OLUŞTURULDU

KIRIKHAN’DA ADALET ORMANI OLUŞTURULDU
27 Mart 2019 - 8:31

 

Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcılığı, Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Kırıkhan Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ile Kırıkhan Orman İşletme Şefliğinin ortaklaşa gerçekleştirdikleri ‘ADALET ORMANI’ oluşturulması etkinliği  Toklucu mevkiinde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Kırıkhan Kaymakamı Zafer KARAMEHMETOĞLU, Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı Atilla AKGÜN, , Kırıkhan Adliyesi Hakimlerinden Gizem Kılıç, Semiha Baştaş, Sema Bayram,Cumhuriyet Savcılarından  Hüseyin Tortuk, Doğukan Orhan, Ali Çayır, Mehmet Tiyek, Mehmet İmir, Fatmanur İmir ve Emrah Küçükkuru,  Hatay Orman Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Mehmet KARAKAYA, Kırıkhan İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim AYAZHAN, Denetimli Serbestlik Müdürü ve müdürlük çalışanları, Kırıkhan Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü ve Müdürlük çalışanları, Kırıkhan Orman İşletme Şefi ve Şeflik çalışanları, Adliye Yazı İşleri Müdürleri ve Adliye çalışanları ile Naime Atakaş Anadolu Lisesi Öğretmen ve Öğrencileri katıldı.

Etkinlikte ağaç dikmenin önemi ile ilgili kısa bir konuşma yapan Başsavcı Atilla AKGÜN ‘İnsanoğlu bu dünyaya geldiği ilk andan itibaren kendini yaşam mücadelesi içinde bulmuştur. Günümüz koşullarını yaşamanın yanı sıra gelecekte de bu imkânlara sahip olabilmenin eksikliğini yaşamamak, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için bilinçli olmak, bilinçli davranmak, bilinçli iş yapmak gereklidir’ dedi. Konuşmasının devamında Başsavcı AKGÜN ‘Ağaç dikme söz konusu olduğunda duyarlı her insan bu işe niyetlenir. Çünkü ağaç dikmenin faydaları hakkında teşvik edici birkaç söz bunun için yeterlidir. Ancak iş gerçekten bir fidanı toprakla buluşturmaya geldiğinde niyet ve istek neticeye dönüşmekte yeterli olmaz. Belki tohumu ve fidanı toprakla buluşturmak için güçlü bir sebep gerekir. Şuan gerçekleştirmiş olduğumuz bu etkinlikte aslında tam olarak fidanla toprağı buluşturmak için gerekli olan iradenin sahaya yansımış halidir. Yanan ormanlarımızın eksikliğini hissetmemek için tohumdan filiz, filizden fidan yetiştirelim. Fidan dikmeyi hobi haline getirelim. Çocuklarımıza ağaç sevgisini aşılayalım. Okullarımızda fidan dikim günleri düzenleyelim. Pikniğe giden her vatandaşın geçirdiği günün neşesi diktiği fidanla can bulsun. Ağaç dikmenin dinimizde de ayrı bir yeri vardır. Ağaç dikmenin önemini Peygamber Efendimiz’in fidan dikmeyle ilgili şu hadis-i şerifinde bulabiliriz. Efendimiz, “Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin.”
buyuruyor. Bu hadis-i şerif, ağaç dikmenin önemini net bir şekilde anlatmaktadır. Aynı zamanda tarihimizde önemli bir değer olan ecdat Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethettikten sonra şehrin her tarafına ağaçlar diktirmiş, hatta kendisi de bizzat bu faaliyete katılmıştı. Ağaca zarar verenleri şiddetle cezalandıran Fatih Sultan Mehmet, elbisesi ağaca takılan kimsenin o ağacı kesmemesi ve elbise bedelinin ödenmesi için vakfiye bile kurdurmuştur.’ dedi.

         Başsavcı  Akgün konuşmasının sonunda ise bu etkinliği düzenleyen başta Kırıkhan Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Kırıkhan Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü ve Kırıkhan Orman İşletme şefliği olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.