Kırıkhan Olay Gazetesi

Kırıkhan’da “Çanakkale Savaş Objeleri ve Resimleri Sergisi”

Kırıkhan’da “Çanakkale Savaş Objeleri ve Resimleri Sergisi”
25 Şubat 2019 - 10:18

Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümü nedeniyle  Kırıkhan’da  25 Şubat-3 Mart  tarihleri arasında “Çanakkale Savaş Objeleri ve Resimleri Sergisi” ile büyük zaferi ziyaretçilerine yaşatacak.  Kırıkhan Belediyesinin  katkılarıyla   vatandaşla buluşacak olan sergi, bugün görüşe açıldı.

Dünya tarihinin en önemli destanlarından biri olan 18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi, 104 yılında Kırıkhan Öğretmenevinde  yeniden hayat buluyor.

Türk tarihinin eşi benzeri görülmemiş kahramanlık hikayelerinin yaşandığı Çanakkale Savaşları’nın sonsuza kadar hatırlanması ve yeni yetişen nesillere Çanakkale ruhunu aktarmak ve bu ruhun gelişmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan sergide, orijinal harp malzemeleri, kişisel objeleri, görselleri, bu büyük zaferin izlerini ziyaretçilerine yeniden yaşatacak. 7 gün sürecek “Çanakkale Savaş Objeleri ve Resimleri Sergisi” ile Çanakkale’de yüz binlerce düşman askerine karşı direnen ve vatanının bir karış toprağı için canı pahasına savaşan Türk askerinin kahramanlık hikayeleri anlatılacak. Türk askerinin Çanakkale Savaşı’ndaki kahramanlığını ve onurlu mücadelesini tekrar yaşatıldığı sergide, savaşta kullanılan mayınlardan, mermilere, silahlardan, mektuplara kadar kahramanlık destanının her anına tanık olabilecek, bu büyük zaferi yeniden yaşayacaklar.

20 camekan içerisinde Çanakkale Savaşı zamanında kullanılmış orijinal objeleri ve savaşı anlatan 20 pano ile birlikte bugün görücüye çıkan olan sergi 1915 tarihini ve zorluklarını anlatılıyor. Çanakkale Zaferi’nin 104’üncü yıl dönümünde bu şanlı zafere tanıklık etmiş olan eşsiz koleksiyonu görmek isteyen tüm ziyaretçiler, 3 Mart Pazar gününe kadar 09.00-16.00 saatleri arasında Kırıkhan Öğretmenevinde  ziyaret edebilir.  Vatandaşlar bu  sergiye ücretsiz olarak  girebilecekler.

Serginin resmi açılışı ise   salı günü yapılacak.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.