Kırıkhan Olay Gazetesi

KIRIKHAN’DA KAVUN  HASADI BAŞLADI

KIRIKHAN’DA KAVUN  HASADI BAŞLADI
12 Haziran 2020 - 16:28

Dünyanın en  güzel aromasına sahip Kırıkhan kavununun hasadına başlanıldı.  Milletvekili Hüseyin Yayman ve beraberindeki heyet   kavun hasadını gerçekleştirdiler.

Türkiye’nin her tarafında  aranılan ve eşsiz bir   lezzet aromasına sahip   Kırıkhan kavunu pisayasa çıktı. Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Kırıkhan Ziraat Odası Başkanı  Mehmet Çelik, Ak Parti İlçe Başkanı  Ömer Erdal Çelik ve beraberindeki heyet, Kodallı  mahallesinde  yetişen kavunların hasadına katıldı.

Kavun üreticisi  Mehmet  Tevfik İkizoğlu ‘nun arazisinde  kavun toplayan heyet, daha sonra bölge  üreticilerine hayırlı ve uğurlu olsun  dileğinde bulundular. Kırıkhan kavununun lezzetini tüm Türkiye’nin bildiğini belirten  Milletvekili Hüseyin Yayman,  bu yıl çiftçilerin altın yılı olduğunu söyledi.

Yayman ‘ Amik ovasının bereketli topraklarında kavun hasadı başladı.Kırıkhan’da bu yıl yaklaşık 10 bin dönüme  kavun tarımı yapıldı. Dünyanın en güzeli kavunu; Kırıkhan Kavunudur. Bunun lezzeti, muhteşem kokusu  inanılmazdır ve kendine has rengiyle Kırıkhan kavunu bizim çok çok önem verdiğimiz ve Kırıkhan’ımız ile özdeşleşmiş bir ürünümüzdür. Kırıkhan’da da her sene kavun festivali yapılmaktadır.Biz bu kavunun coğrafi   işaretini almak için müracaatta bulunmaktayız. Çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun . Ben bütün vatandaşlarımızı;  ister Hatay’da yada Türkiye’nin farklı yerlerinde Kırıkhan kavununu sormaya ve bu kavunu yemeye davet ediyorum.’dedi.

Milletvekili Yayman ‘ Bu topraklar Dünyanın en bereketli toprakları. Biz çiftçimize verdiği desteklerden dolayı Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımızı sunuyoruz ve yine Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a çiftçinin ve üreticinin yanında yer aldığı için şükranlarımızı sunuyoruz. Bu sene buğday verimleri çok çok iyiydi ve yüzde 20-25 rekolte artışı vardı. Kavun üretimi de bu sene geçen seneye göre çok çok iyi ve muhteşem sonuçlar alınıyor. Bu olumlu gelişmelerin  pamukta da devam etmesini bekliyoruz. Pamuk desteklemeleri  çiftçilerin  hesaplarına yatmaya başladı.  Çiftçilerimize  hayırlı uğurlu olsun. Tarım Bakanımıza, Maliye Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyoruz.’dedi.

Bu yıl Kırıkhan’da 10 bin dönüm arazide kavun    ekiminin yapıldığı  ve kilosunun 2 liradan işlem gördüğü öğrenildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.