Kırıkhan Olay Gazetesi

KIRIKHAN’DA MERDİVEN ALTI ÜRETİME ZABITA BASKINI

KIRIKHAN’DA MERDİVEN ALTI ÜRETİME ZABITA BASKINI
06 Kasım 2019 - 15:11

Kırıkhan’da merdiven altı gıda imalatı yapan bir işyeri zabıta Müdürlüğü ve ilçe sağlık müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan baskın ile mühürlenerek kapatıldı.
Vatandaşlar tarafından halk sağlığını tehlikeye atacak şekilde gıda imalatı yapıldığı ihbarlarını değerlendiren Kırıkhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, Kırıkhan’da yasalara ve sağlık kurallarına aykırı şekilde kaçak süt ürünleri imalatı yaptığı belirlenen Cumhuriyet mahallesi 365 nolu sokaktaki ruhsatsız faaliyet gösteren işyerine baskın düzenledi.
Yapılan baskında sağlıksız ortamda ruhsatsız şekilde yoğurt, peynir gibi süt ürünleri gıda imalatı yapan işletmedeki kovalanmış haldeki satışa hazır yoğurtlar ile peynir ve yağlar zabıta ekipleri tarafından imha edilmek üzere araçlara yüklenerek götürüldü. Dev tencerelerdeki sütler ise dökülerek imha edildi.
Zabıta Müdürü Ahmet Mazlum gerçekleştirilen baskın ve denetim ile ilgili yaptığı açıklamada;
“Kırıkhan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak vatandaşlarımızın sağlıklı bir hizmet alması amacıyla denetimlerimiz sürüyor. Kırıkhan ilçemize bağlı Cumhuriyet mahallesinde ruhsatsız bir şekilde faaliyet gösteren bir işyerinin olduğu ihbarını değerlendiren zabıta ekiplerimiz ve ilçe Tarım Müdürlüğü ekipleri belirlenen adrese baskın düzenlediler. Burada yasaya aykırı olarak süt ürünlerinden yoğurt, peynir gibi gıda maddeleri yapıldığını tespit ettik. Yapılan denetimde Sağlıksız şekilde üretilen yoğurtlar ve peynirlerin kovalara doldurularak ilçedeki çeşitli iş yerlerine satışının yapıldığı belirlendi.
Baskın neticesinde büyük kazanlarda yoğurt ve peynir yapılmak üzere kaynatılan sütler Zabıta ekiplerimiz tarafından dökülmek suretiyle imha edildi. Yoğurt ve peynirler ise toplanarak toprağa gömülmek suretiyle imha işlemi gerçekleştirildi.
Yasa dışı faaliyetleri engellemek adına denetimlerimiz bundan sonrada aralıksız olarak devam edecektir. Öncelik halkımızın sağlığı diyoruz kanuni şartları taşımayan ve insan sağlığını tehlikeye atacak şekilde üretim yapan hiçbir işletmeye müsaade etmeyeceğiz” Dedi.
İş yeri sahibine gerekli uyarı ve bilgilendirmeyi yapan ekipler, yasal işlemlerin yapılmasından sonra işyerini mühürleyerek faaliyetten men etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Secured By miniOrange