Kırıkhan Olay Gazetesi

KIRIKHAN’DA PAMUK HASADI YAPILDI

KIRIKHAN’DA  PAMUK HASADI YAPILDI
23 Eylül 2020 - 14:28

Türkiye’nin en verimli  tarım alanlarından olan Amik ovasında  pamuk hasadı  törenle başlatıldı. Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Ak Parti olarak  pamuk  ürününe desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Kırıkhana bağlı Topboğazı mevkiindeki  pamuk ekili alanda gerçekleştirilen  Pamuk Hasadı  töreninde bir konuşma yapan     Antakya Ziraat Odası Başkanı  Mehmet Muzaffer Okay”    Tüm  Hatay  Çiftçisine ve Ülke çiftçisine hayırlı olsun. Bu sene pamukta  rekolte  beklediğimizin üstünde geçecek,  verimimiz yüksek, pamuk kalitemiz beklediğimizin üstünde, fiyat inşallah birliklerin alımı ile yükselmesi yönünde bir hareket bekliyoruz. Doların Kur yükselmesinden dolayı pamuk fiyatlarını yükseleceğini öngörüyoruz.  Aldığımız duyum iyi. Hükümetimizin çalışmaları sonucu inşallah  bu sene pamuk destekleme ücreti  3 yıldan beri değişmiyordu. Fiyatlarda artış göstereceği yönündeki   haberlerin sinyalleri gelmeye başladı.  Bu konuda bölge milletvekillerimiz  özellikle başta Hüseyin Yayman  vekilimize teşekkürü bir borç biliriz.  İnşallah bereketli bir sezon geçireceğiz, şimdiden  herkese hayırlı uğurlu olsun.”dedi.

Daha sonra Hatay İl Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu yaptığı konuşmada “Pamuk Hasadı Şehrimize  Ülkemize Hayırlı olmasını diliyorum.  Pamuk, ülkemizin en stratejik ürünlerinden bir tanesidir.  İlimizde geçen yıllarda pamuk üretimi  fazla olmasına rağmen münavebele sistem sebebiyle 3 yıl üs üste  aynı ürünü ekmek üzere  bu yıl pamuk  üretiminin bir kısmı  mısıra kaydı. 190 bin dekar civarında  bir mısır üretimimiz var.  Bu yıl  o sebeple pamuk üretim alanımız geçen yıla göre biraz azaldı.   Bu yıl yine 300 Bin dekar üzerinde bir pamuk üretimi bekliyoruz.   Bu yıl verimlerimiz çok iyi.  Elyaf ve çiğite baktığımız zaman kalite çok yüksek. İnşallah verimlerimiz  o oranda yüksek olacaktır. Geçen yıl  pamuk üretimi yapılan alanlarımızda 6 bin 159 çiftçimize 184 milyonluk bir destek ödemesi yapılmıştır.  Bu yılki tebliğimiz yayınlanmadı.   İnşallah tebliğ yayınlandığında  çiftçimizİ memnun edecek  bir desteklemelerin  olacağını düşünüyoruz.  Hepimize hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Ak Parti Hatay Hüseyin Yayman  ise yaptığı konuşmada şunları vurguladı “Hatayımızın  Amik Ovasına hayırlı  uğurlu olsun. İl Tarım Müdürümüz   bahsetti  Pamuk Türkiye’nin en önemli stratejik ürünlerinden bir tanesidir.   Pamuk gerçekten bizim  için Amik Ovası için olmazsa olmaz bir üründür.  Biz borçlarımızı pamukta ödemeye sözleşiriz,   gelinlerimizi  pamukta getiririz,  kızlarımızı  pamukta evlendiririz,  nişanları pamukta yaparız.   Bizim için bu kadar hayatidir.  Hayat akışımızda   pamuğa göre belirlenmiştir.  Pamuk çabası bir takvimdir,  pamuğun toplanması bir takvimdir,  pamuğun ekilmesi bizim için  bir milattır.  Aslında pamuğun bir doğa takvimi vardır.  Buna uygun  bu senede pamuk hasadı  başladı.  Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.   Türkiyemiz pamuk  üretiminde Dünyada 8.inci sırada  fakat ithalatçı bir ülke, tüketimde ise Dünyada 4.sırada.   Bu şu demektirki, biz  pamuk ithalat ediyoruz.  Ben, Amik ovası  çiftçilerinden  Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye  selamlarımızı gönderiyoruz.  Bütün çiftçilerimizin selamı var.  Böylesine stratejik bir ürüne, Bakanımız  Pakdemirli’den  daha fazla destek bekliyoruz.  Hem Türkiye tekstil için Hem Türkiye’deki hayvancılık sektörü  yem endüstriyesi  için ve  hem de günlük  hayat kullanım bakımından pamuk çok çok önemlidir.  Bir ürün  çok çok değerli bir üründür,  katma değeri en yüksek ürünlerinden bir tanesidir. Bunun için pamuk çiftçilerimizin  korunup korunması konusunda  bir talebiz var. Burada Ziraat Odası başkanlarımız,  çiftçilerimiz  ve tüm  şehri bileşenlerinin  bu yönde bir talebi vardır.  Bunu Bakanımıza iletmek istiyorum.  Tekrar  Hatay’daki Pamuk Hasadımız  Hayırlı uğurlu olsun.  Çiftçilerimize bol bereketli  bir yıl diliyorum.  Allah mahçup etmesin.  Allah, birlimizi beraberliğimizi  daim eylesin Cumhurbaşkanımız  sürekli üretenin, sürekli  çalışanın yanındadır.  Bizde  Ak parti olarak  üretenin yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmalar ardından  pamuk hasadı  gerçekleştirildi. Pamuk Hasat törenine,  AK Parti Hatay Milletvekilli Hüseyin Yayman, Hatay   İl Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu,  Kırıkhan,  Belen, Antakya ve  Defne  Ziraat Oda Başkanları, AK Parti Kırıkhan İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik ve yönetim Kurulu üyeleri ve Çiftçiler katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.