Kırıkhan’ın risk haritası 1 ayda kırmızıya döndü « Kırıkhan Olay Gazetesi

18 Ocak 2021 - 23:33

Kırıkhan’ın risk haritası 1 ayda kırmızıya döndü

Kırıkhan’ın risk haritası 1 ayda kırmızıya döndü
Son Güncelleme :

28 Kasım 2020 - 10:17

Kırıkhan’da koronavirüs (Covid-19) vaka sayısındaki hızlı artış sürüyor. Sağlık Bakanlığının ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasında Kırıkhan’da ki koronavirüs tablosu özellikle son 30 günde yeşilden kırmızıya dönüştü.

Koronavirüs yayılımını ve riskli bölgeleri gösteren uygulamada özellikle merkez mahallelerde son 30 gün öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında vaka sayılarının ciddi oranda arttığı görülüyor.

Özellikle son 1 ayda risk haritasında büyük değişim gözlendi. Sağlık Bakanlığı’nın, riskli bölgeleri gösteren “Hayat Eve Sığar” uygulamasından karşılaştırmalı olarak bakıldığında, ilk harita bir ay öncesini; 28 Ekim’i gösteriyor. Virüsün yayıldığı bölge kırmızı alanla sınırlı. Fakat 1 ay gibi bir sürede vakalar hızla artıyor. Bir önceki haritada nokta büyüklüğündeki kırmızı alan haritanın büyük bir kısmına yayılıyor. Hem yerel yöneticiler hem de uzmanlar sık sık virüs tedbirlerine uyulması konusunda uyarıyor. İkazlara rağmen maalesef maske ve fiziki mesafe kuralları dikkate alınmıyor. Özellikle düğün, nişan, taziye gibi toplu organizasyonlar, kalabalık gruplar halindeki ev oturmaları vakaları artırıyor.