Kırıkhan Olay Gazetesi

KORONAVİRÜSLÜ HASTA SAYISI ARTIYOR, VATANDAŞ UMURSAMIYOR  

KORONAVİRÜSLÜ HASTA SAYISI ARTIYOR, VATANDAŞ UMURSAMIYOR  
26 Ekim 2020 - 8:54

Korona Virüs hastalığının etkisini arttırdığı şu günlerde, Kırıkhan’da halkın  günlük yaşamını tedbirsiz devam ettirmesi  sonucunda vaka sayısında artma  yaşanıyor. Yetkililer artış nedeninin maske kullanılmayışı, taziye ve düğünlerden kaynaklandığını söyledi.

Son günlerde ilçede yaşanan Koronavirüs  hasta sayısında artma yaşanmasının sebeplerinden birisi olan maske takmama. Her ne kadar maskesiz sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen toplumun buna uyma oranı çok düşük. Mesela herkeste maske bulunuyor ama maalesef bunu ya kolunda görüyoruz ya boynuna asarken görüyoruz ya da burnu açık şekilde görüyoruz. Bunlar sağlıklı bir maske kullanımı değil. Maskenin gerçek anlamda uygun bir şekilde kullanımında ciddi anlamda eksiklikler söz konusu olduğu belirtildi.

İlçedeki  artışın taziye ve düğünlerden kaynaklandığı da  belirtiliyor. Eskisi gibi yoğun bir düğün  olmamasına karşın olan düğünlerde sosyal mesafe  söz konusu olmuyor. Düğünlerde uzun süre birlikte olunca ister istemez vaka sayısındaki artış söz konusu oluyor. Taziyeler bir diğer önemli bir nokta. Taziyeler kuruluyor maalesef. Şimdi bu noktada taziyelere gelen gidenler oluyor, kalabalık oluyor. Aynı ortamda topluca insanlar oturuyor, bir şeyler yiyorlar, içiyorlar. Uzun süre sohbet ediyorlar. Ve bunların çoğunda da maske olmuyor.

Tüm bu kuralların gözardı edilmesi sonucunda ise, Kırıkhan’da  koronavirüs  sayısının 100’ün üstünde  seyretmesine neden oluyor.

Yetkililer “  Kırıkhan halkını bir kez daha belirtilen  sosyal mesafe kurallarına uymaya ve  maske  takmalarına  davet ediyoruz. Toplumsal vecibelere özellikle düğün, taziye ve mevlit gibi etkinlikler mümkün olduğu kadar toplu şekilde yapılmaması. Bireysel olarak belki taziyelerin kabul edilmesi ya da telefonla kabul edilmesi. Düğün yapılacaksa mümkün oldukça en az sayıda yakın çevre şeklinde ama toplu oyunlar olmayacak şekilde yapılarak bunların yerine getirilmesini istiyoruz” diye konuştular.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.