Kırıkhan Olay Gazetesi

LÜTFÜ SAVAŞ  KIRIKHAN’I 5  YIL BOYUNCA SUSUZLUĞA MAHKUM ETTİ

LÜTFÜ SAVAŞ  KIRIKHAN’I 5  YIL BOYUNCA SUSUZLUĞA MAHKUM ETTİ
27 Mart 2019 - 8:55

 

 

         120 bine yaklaşan nüfusuyla Hatay’ın önemli ilçelerinden  olan  Kırıkhan’a, Lütfü Savaş döneminde Hatay Büyükşehir Belediyesi yatırımları  büyük ölçüde gelmedi. Kırıkhan’ın  en çok etkilendiği  konu ise, içme suyu sıkıntıları oldu.

        Kırıkhan’ın içme  suyu, Delibekirli ve Mazmanlı bölgesinden  sağlanıyor.  Mazmanlı Bölgesinden gelen içme suyu, Kırıkhan’ın büyük bir bölümüne  cevap veriyor.  Buradan elde edilen  içme suyu pompalarla  Kırıkhan’daki ana depolara  sevk ediliyor.   Kırıkhan’ın susuz kalmasındaki en büyük sebep  bu noktada ortaya çıkıyor.

      Özellikle sık sık elektrik kesintilerinin yaşanması nedeniyle pompalar  düzenli çalışmıyor ve  yeterince  içme suyu Kırıkhan’a  ulaşmıyor. Ulaşmayınca,  Kırıkhan  halkı yaz aylarında içme suyu   sıkıntısı   yaşıyor. Hatsu tarafından buradaki pompaların tamamının çalıştırılmaması nedeniyle de Kırıkhan’da içme suyu  sıkıntısı   had safhaya çıkıyor.

     Daha önceki haberlerimizde yazmamıza karşın, Hatsu bu konuda bir çalışma yapmadı. Oysaki, pompaların bulunduğu  bölgeye kurulacak jeneratör, Kırıkhan’ın susuzluğunu ortadan kaldırmaya çözüm olacaktı. Elektrik kesintilerinde devreye girecek  jeneratör, Kırıkhan’a pompaların  içme suyu göndermelerini  kesintisiz olarak sağlayacaktı.

    Kısacası, 50-100 bin lira arasında bir maliyetle kurulacak  jeneratör, Kırıkhan’ın  susuz kalmasını önleyecek. Kırıkhan’ın özellikle yaz aylarında yaşadığı içme suyu sıkıntısı konusunda, Hatsu   bir adım atmadı.

         Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ta bu konuda sessiz kalınca Kırıkhan halkı   içme suyu sıkıntısını  kader gibi yaşamaya başladı.

        

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.