Kırıkhan Olay Gazetesi

OVA’DA SUSUZLUK TARİHE KARIŞTI        

OVA’DA SUSUZLUK TARİHE KARIŞTI        
25 Ağustos 2020 - 17:54

Amik ovası ve bölgedeki  çiftçilerin her yıl yaşadığı  susuzluk tarihe karıştı. Çoğu yıllar 80 milyon m3 su ile  pamuk sezonuna  girilen Tahtaköprü barajındaki su seviyesinin bu yıl sezonun bitecek olmasına karşın 80 milyon  m3  olması  gelecek yıllar içinde   kara talihin sona erdiğinin müjdecisi oldu.

50 yıldır  devam eden  Tahtaköprü Baraj projesinde, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın özel girişim ve gayretleriyle  yükseltme  çalışmaları tamamlandı.   Milletvekili Hüseyin Yayman’ın bu baraj  projesi bitmezse vekilliğim biter görevimden istifa ederek    diyerek bu konudaki  iddialı sözlerinden sonra Tahtaköprü Barajındaki çalışmalar hız kazanıp, Aralık 2019’da tamamlandı.

Tahtaköprü Barajının   9 metre yükseltilmesi   nedeniyle barajda   su tutma seviyesi 200 milyon hm3’ten   350 hm3’e yükseldi.   Bu kapasite artışı ardından sulanabilir  arazi 119.000 dekardan 465.140 dekara çıktı.   Amik ovası ve bölgede  adeta bir çığır açan   Tahtaköprü projesinin ilk  meyveleri  görülmeye başlandı.   Çoğu yıllar    susuzluktan  2. Ürün yapılamayan hatta   pamuk ekiminin dahi kısıtlandığı  Amik Ovasında sezonun bitimine gelinmesine karşın Tahtaköprü Barajında 80 milyon m3 su bulunuyor.   Susuzluğun  tarihe gömüldüğü Amik Ovasında çiftçilerin yüzü gülmeye başladı.

Şu günlerde  Hassa ve Kırıkhan’da  vatandaşlara bir araya gelerek sorun dinleyen  Hatay  Milletvekili  Hüseyin Yayman’a  çiftçilerden    teşekkür mesajları geliyor.  Vatandaşın hayır dualarını  alan Milletvekili Hüseyin Yayman “ Ak Parti olarak halkımızın hizmetkarıyız.  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı   hizmet yolunda yürüyoruz.  Yaparsa  Ak Parti yapar  sloganı boşuna yayılmadı. Türkiye’nin  her yerleşim alanına Ak Parti ile hizmetler gelmeye başladı.  Halkımızın sorunlarını  çözmek  en önemli meselemizdir. Çiftçilerimizin    ekimlerini  kuraklık korkusu olmadan yapabilir duruma gelmesi elbetteki sevindiricidir.  Tüm çiftçilerimize hayırlı ve bereketli sezon diliyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.