POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUZ « Kırıkhan Olay Gazetesi

23 Ocak 2021 - 22:31

POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUZ

POZİTİF AYRIMCILIK İSTİYORUZ
Son Güncelleme :

14 Kasım 2018 - 11:00

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesinin tamamlanabilmesi ayrıca Kırıkhan ve Reyhanlı’ya OSB yapılması için Bakanlık desteği istedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerine katıldı. Toplantıda söz alan Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, 2019 Mayıs ayında Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesinin tamamlanabilmesi için gerekli olan 11 milyon 431 bin TL’lik ödeneğin Bakanlık tarafından verilmesini istedi. Bakan Varank’tan,iç savaş yaşanan Suriye ile sınır komşusu olan Hatay’ın yaşanan olumsuzlardan daha fazla etkilenmemesi için “Pozitif Ayrımcılık” isteyen Milletvekili Kaşıkçı Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesinin tamamlanabilmesi için bugüne kadar Ak Parti Milletvekilleri başta olmak üzere MHP olarak kendilerinin ve CHP’li Büyükşehir Belediyesinin dahi büyük çaba harcadığını aktardı.

Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesinin yüzde 80’inin tamamlandığını aktaran Milletvekili Kaşıkçı şöyle konuştu “Hatay’ın Antakya ilçesinde 2012 yılında kurulan Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi Kooperatifi Antakya-Reyhanlı Karayolu üzerinde 465 bin metrekare arazi üzerine kurulu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının kredi desteği ile Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi inşa edilmektedir. Bu kooperatif toplamda 100 ortaktan oluşmaktadır. Bu yüz ortak bu güne kadar 69 milyon TL öz sermaye kullanmış ayrıca 64 milyon 866 bin TL Bakanlık kredilerinden faydalanmıştır. Sayın Bakanım Sanayi Sitelerinin yapımlarında altyapı projeleri, kanalizasyon, yağmursuyu, içme suyu ve yolların yapımı için Bakanlık kredisi kullanılmaktadır.

KREDİ KULLANMADIK BAKANLIĞA EKSTRA YÜK YÜKLEMEDİK

Ancak Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi Kooperatifi olarak altyapı projesi için Bakanlık kredi kullanılmayarak ve Bakanlığa ekstra yük yüklenmeden Kooperatifin öz sermayesi kullanılarak ve Hatay Büyükşehir Belediyesini de seferber ederek yaklaşık 40 milyon TL’lik altyapı projeleri bitmek üzeredir. Proje tamamlandığında Ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacaktır. Proje bitiminde firmalar bünyelerinde 10 bin kişiyi istihdam edip yıllık 70 milyon dolar olan ihracatı 500 milyon dolara yükseltmeyi hedeflemektedir. Sanayi sitesinin 2019 Mayıs ayında tamamen bitirilmesi için 2018 yılında yapılan ve Bakanlığınızın onayı alınan 9 ve 10 nolu hakkedişlerin toplamda 11 milyon 396 milyon dolarlık kısmının kooperatife aktarılması ve ayrıca sitenin tamamlanabilmesi için 35 milyon TL’lik bir ödenek ayrılması gerekiyor. Ben bunu bu sitenin 100 üyesi adına Sayın Bakanım ben sizden rica ediyorum. Ayrıca gerçekten güzel bir hizmet yapıldığı için teşekkür ediyorum”.

KIRIKHAN VE REYHANLI’YA OSB TALEBİNİ YİNELEDİ

Bakan Varank’a Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesinin CD’sini de sunan Kaşıkçı ayrıca Kırıkhan ve Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odaları Başkanlarının selamlarını Bakan Varank’a ileterek bu iki ilçeye Organize Sanayi yapılması talebini iletti. Kaşıkçı her iki ilçede OSB yapılabilmesi için bürokratik engellerin kaldırılması talebini de yineleyerek “Sayın Bakanım Reyhanlı ve Kırıkhan ilçelerimizi iyi bilirsiniz. Bu ilçelerimiz tarıma dayalı ekonomiye sahiptir. Ama bugün tarımın geldiği nokta Afrin sınırında olan bu iki ilçemizin Suriye’de yaşanan olaylardan dolayı bu iki ilçede büyük bir işsizlik var. Ayrıca 2 ilçemizde Organize Sanayi kurulmak isteniyor. Ancak bu Organize Sanayilerin önlerinde sizde takdir edersiniz ki Ulaştırma Bakanlığımı dersiniz Sağlık Bakanlığı mı dersiniz Maliye Bakanlığı mı dersiniz birçok bürokratik engel var. Bunların biraz önce ortadan kaldırılması ile birlikte bu iki ilçemizde Organize Sanayinin kurulması ile beraber büyük bir yatırımcı bu Organize Sanayi Bölgelerine gelip yeni tesisler kuracak. Bu yeni tesislerin de binlerce on binlerce gencimize istihdam olanağı sağlanacak. Bu iki husus noktasında Bakanlığınızın öncelikle Bölgemize Hatay’a Suriye’de yaşanan problemleri de göz önünde tutarak özelikle pozitif bir ayrımcılık istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİNÇİN’DEN KAŞIKÇI’YA DESTEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2019 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmelerinde söz alan MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın açıklamalarının ardından Kaşıkçı’ya bir destek de Oda Başkanlarından geldi.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında “Hatay Hakkını İstiyor” dedi. Çinçin “Hatay’da yapımı tamamlanınca 10 bin kişiye yeni istihdam oluşturacak Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi şuan için 70 milyon $ olan mobilya İhracatını 500 milyon $ yapmayı hedefliyor. % 80 ni bitirilen bu projenin tamamlanması için 46 milyon TL bütçe gerekiyor. Tüm Hatay Milletvekillerimizi bu konuda ortak hareket etmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

ZAROĞLU’NDAN KAŞIKÇI’YA TEŞEKKÜR

Bütçe görüşmelerinde Reyhanlı’ya OSB yapılması için bürokratik engellerin ortadan kaldırılması noktasında Bakan Varank’tan pozitif ayrımcılık isteyen MHP Milletvekili Kaşıkçı’ya Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu teşekkür etti. Zaroğlu “Değerli milletvekilim Hatay için yapmış olduğunuz çalışmalarınız gayretleriniz taktire şayandır Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası olarak sizi alkışlıyorum kim Hatay’a taş üstüne taş koyuyorsa ondan Allah razı olsun” dedi.